EÚ: Prijatie Turecka by prinieslo výhody

Miguel Ángel Moratinos
Foto: SITA, AP

BRUSEL 25. januára (WEBNOVINY) – Španielske predsedníctvo Európskej únie ústami ministra zahraničných vecí vyhlásilo, že Turecko patrí do dvadsaťsedemčlenného bloku. Miguel Ángel Moratinos to povedal v rozhovore pre nedeľné vydanie nemeckého magazínu Welt am Sonntag. V únii však v tejto otázke panujú značné rozdiely – proti sú najmä veľké štáty ako Francúzsko a Nemecko.

„Európe by to prinieslo viac výhod ako nevýhod. Môžu existovať rozdiely v názoroch medzi členskými štátmi EÚ, ale všetci sme sa dohodli na tom, že budeme čakať a sledovať vyjednávania,“ vyhlásil šéf španielskej diplomacie. Moratinos dodal, že rozhovory na prijatie Turecka do únie budú úspešne ukončené, ak Ankara splní takzvané kodanské kritériá – tie hovoria predovšetkým o otázkach demokracie, ľudských právach a vymožiteľnosti práva.

Turecko začalo prístupové rozhovory v roku 2005, odvtedy však napredujú len veľmi pomaly. Príčiny sú rôzne. Na jednej strane je to nevôľa zo strany niektorých členov EÚ, predovšetkým Francúzska a Nemecka, prijať Turecko do svojich radov. Na strane druhej zmrazenie ôsmich z 35 rokovacích kapitol z dôvodu cyperského sporu. Turecko neuznáva gréckocyperskú vládu na južnej polovici rozdeleného ostrova a odmieta povoliť cyperským lodiam a lietadlám prístup do svojich prístavov a letísk.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom