EÚ rieši problém migrantov, Tusk zvolal mimoriadny summit

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Migranti
Foto: SITA/ AP

BRUSEL 20. apríla (WEBNOVINY) – Stály predseda Európskej rady Donald Tusk v pondelok zvolal mimoriadny summit EÚ v reakcii na víkendovú smrť stoviek migrantov vo vodách Stredozemného mora.

Cameron zvolanie summitu privítal

Spolu s ďalšími lídrami EÚ sa chce Tusk dohodnúť na nasledovnom spoločnom postupe. Summit sa bude konať vo štvrtok v Bruseli. Zvolanie mimoriadnej schôdzky lídrov EÚ prišlo po výzve talianskeho premiéra Mattea Renziho.

Myšlienku mimoriadneho summitu privítal aj britský premiér David Cameron. „Myslím, že to, čo potrebujeme, je komplexný plán, ktorý zahŕňa prvky pátrania a záchrany (migrantov), hlavne však musíme spraviť viac pri riešení problémov v krajinách, z ktorých títo ľudia prichádzajú,“ vyhlásil.

Komisia prišla s plánom

Komisár EÚ pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimítris Avramópoulos v pondelok predstavil 10-bodový akčný plán, ktorý má byť odpoveďou na migračnú krízu v Stredomorí.

Urobil tak na spoločnom zasadnutí s ministrami zahraničných vecí a vnútra členských krajín v Luxemburgu, ktorému predsedala vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová.

Podľa zverejnenej tlačovej správy Brusel navrhuje súbor „okamžitých krokov“ vrátane posilnenia príslušných operácií EÚ v Stredomorí, a to po finančnej, ako aj po kompetenčnej stránke.

Ministri plán plne podporujú

Ministri na krízovom stretnutí vyjadrili plánu „plnú podporu“, zatiaľ čo Avramópoulos a Mogheriniová, ktorá je podpredsedníčkou EK, vyzvali na „preukázanie kolektívneho európskeho zmyslu pre urgentnosť“.

„Hrozivá situácia v Stredomorí nie je novou ani prechodnou skutočnosťou. A preto Komisia v máji príde so súhrnnou Európskou agendou pre migráciu, aby sa zamerala na štrukturálne problémy,“ vyhlásili predstavitelia EK s tým, že navrhovaných 10 krokov má slúžiť na „dosiahnutie okamžitej zmeny“.

Opatrenia týkajúce sa činnosti spoločných inštitúcií EÚ (Europol, Frontex, EASO, Eurojust) majú posúdiť lídri dvadsaťosmičky na spomínanom štvrtkovom mimoriadnom summite v Bruseli.

Cez víkend zahynuli stovky migrantov

Približne 110 kilometrov od líbyjského pobrežia sa v noci zo soboty na nedeľu potopila loď s migrantmi, pričom zahynulo pravdepodobne až 700 ľudí. Zachrániť sa podarilo len 28 osôb. Nešťastie sa odohralo v líbyjských vodách južne od talianskeho ostrova Lampedusa.

Podľa prvých údajov sa loď potopila po tom, čo migranti zbadali blížiace sa obchodné plavidlo a a zhromaždili sa na jednej strane lode, aby upútali jeho pozornosť. Ak sa počet obetí potvrdí, stúpne počet mŕtvych migrantov v tomto roku už na viac než 1 500.

Počet migrantov snažiacich sa dostať do Európy sa prudko zvyšuje pre nestabilitu a konflikty v krajinách severnej Afriky a Blízkeho východu. Náporu utečencov čelí predovšetkým Taliansko.

Zo Stredomoria sa môže stať cintorín

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zajd Raad Zajd al-Husajn v pondelok vyhlásil, že Európska únia musí zastávať oveľa „sofistikovanejší, odvážnejší a menej bezohľadný prístup“ v súvislosti s migrantmi, ktorí často zomierajú pri pokusoch dostať sa k jej brehom na lodiach, úplne nevhodných na plavbu.

„Európa sa otáča chrbtom k niektorým z najzraniteľnejších migrantov na svete a riskuje, že zo Stredomoria sa stane obrovský cintorín,“ vyhlásil komisár v reakcii na nedávne nehody. Politika EÚ je podľa neho „krátkozraká“ a plná krátkodobých reakcií, ktoré len servilne „ustupujú xenofóbnym populistickým hnutiam, ktoré v tejto veci otrávili verejnú mienku“.

EÚ by mala umožniť legálny vstup

Podľa Zajda by mala EÚ otvoriť migrantom také cesty, ktoré by im umožnili legálny vstup na jej územie, keďže potrebuje ich slabo kvalifikovanú prácu. Utečenci majú podľa komisára právo na azyl a ich rodiny zase majú právo žiť spoločne. Práve nedostatok takýchto ciest podľa neho vyvolal problém s pašerákmi ľudí. Ten je však len symptómom, a nie príčinou súčasnej žalostnej situácie.

„Povedzme si jasne, že dnešné presuny cez Stredozemné more sú iba zriedka celkom „dobrovoľné“, v pravom zmysle tohto slova,“ povedal Zajd. „Sú výsledkom pokračujúceho zlyhania vedenia spolu s kolosálnym zlyhaním súcitu,“ dodal. EÚ by teraz podľa neho mala nahradiť obmedzenú operáciu Triton, ktorá je zameraná na kontrolu vonkajších hraníc, celoeurópskou pátracou a záchrannou operáciou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe David CameronDonald TuskFederica Mogheriniová