EÚ zákaz cestovania do USA kritizuje, koronavírus je celosvetovou krízou a Trump sa mal poradiť

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP

Európska únia vo štvrtok skritizovala „jednostranné“ rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa zakázať cestovanie z Európy do Spojených štátov pre šírenie koronavírusu, pričom poukázala na to, že ochorenie nerešpektuje hranice.

Viac o téme: Koronavírus

Trump oznámil, že na 30 dní obmedzí cestovanie z Európy. Obmedzenie sa bude vzťahovať na väčšinu cudzincov, ktorí sa pohybovali v schengenskom priestore 14 dní pred plánovaným návratom do USA. Výnimku budú tvoriť osoby s trvalým pobytom v USA alebo ich blízki príbuzní.

Európska únia nesúhlasí so skutočnosťou, že rozhodnutie zaviesť zákaz cestovania prijali USA jednostranne a bez konzultácie,” uviedli predseda Európskej rady Charles Michel a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v spoločnom stanovisku. “Koronavírus je celosvetovou krízou, nie je obmedzený na žiadny kontinent a vyžaduje si skôr spoluprácu než jednostranné kroky,” zdôraznili.

Zákaz začne platiť v piatok o polnoci tamojšieho času a nebude sa týkať občanov Veľkej Británie, Írska či Američanov, ktorí sa chcú vrátiť domov. Po príchode do USA však budú monitorovať ich zdravotný stav.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Charles MichelDonald TrumpUrsula von der Leyen
Firmy a inštitúcie Európska únia