Aktualizované: Slovenskí hokejisti zdolali Nemcov aj v druhom zápase

Germany Hockey
  • aktualizované 15. apríla 20:18

DRÁŽĎANY 15. apríla (WebNoviny.sk) – Slovenská hokejová reprezentácia uspela v prípravnom zápase pred májovými majstrovstvami sveta, v nedeľu večer v nemeckých Drážďanoch zdolala v stretnutí seriálu Euro Hockey Challenge 2018 domáci výber 4:1. V sobotu vo Weisswasseri ťahali Slováci tiež za dlhší koniec, keď triumfovali 2:1 po samostatných nájazdoch

Slováci nad úradujúcimi striebornými medailistami z februárových ZOH v juhokórejskom Pjongčangu Nemcami zvíťazili tretíkrát za sebou, predtým ich zdolali aj v novembri v Augsburgu na Nemeckom pohári. Najlepšími hráčmi nedeľňajšieho zápasu boli obranca Michal Čajkovský a brankár Timo Pielmeier.

Domáci hokejisti sa v nedeľu ujali vedenia už v 2. minúte gólom Marcela Müllera, no v 14. minúte premiérovým zásahom v reprezentácii vyrovnal Eduard Šimun. Druhý gól tímu SR pridal v 30. minúte obranca Michal Čajkovský. Náskok slovenského družstva zvýšil v úvode tretej časti kapitán slovenského mužstva Ladislav Nagy a definitívnu podobu výsledku pri power-play Nemcov dal gólom do prázdnej bránky Matej Paulovič.

V 56. vzájomnom zápase sa zrodil 31. triumf Slovákov, tím SR má na svojom konte aj 24 prehier a jeden duel sa skončil nerozhodne.

Pre zverencov trénera Craiga Ramsayho to bol štvrtý zápas seriálu Euro Hockey Challenge 2018 pre svetovým šampionátom v Dánsku. Slovenský tím v minulom týždni dvakrát vysokoko prehral so Švédmi (3:6, 1:7). Slováci v príprave na májové MS v Dánsku nastúpia ešte dvakrát proti Lotyšom (Michalovce a Poprad) aj Francúzom (Nitra a Piešťany), čaká ich aj súboj proti výberu Kórejskej republiky (Piešťany).

Euro Hockey Challenge 2018

• Drážďany – nedeľa

Nemecko – Slovensko 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)

01:40 1:0 M. Müller (D. Pietta, F. Wagner)
13:22 1:1 E. Šimun (M. Ďaloga, L. Nagy)
29:30 1:2 M. Čajkovský (P. Svitana, D. Bondra)
40:48 1:3 L. Nagy (M. Miklík, M. Gernát)
59:35 1:4 M. Paulovič – gól do prázdnej bránky

vylúčenia: 2:4 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: M. Brill, S. Westrich – G. Gaube, D. Tschirner (všetci Nem.), 4412 divákov

Nemecko: Pielmeier – Zerressen, B. Krupp, Wagner, Nowak, Sezemsky, Ebner, Brückner, Bender – Tiffels, Michaelis, Höfflin – Kammerer, Pietta, Marcel Müller – Krämmer, Loibl, Uvira – Michaelis, Pietta, – Holzmann, Danner, Hafenrichter
Slovensko: Patrik Rybár – Trška, Čajkovský, Grman, Gernát, Fehérváry, Marek Ďaloga, Stehlík – Cingeľ, Krištof, Paulovič – A. Kudrna, Šimun, L. Nagy – M. Bakoš, M. Hovorka, Miklík – P. Svitana, Buc, D. Bondra

I. tretina

Začiatok stretnutia slovenskému tímu vôbec nevyšiel a od stej sekundy prehrával po dorážke Marcela Müllera – 1:0. V polovici prvej časti Slovensko nevyužilo presilovku, no v 14. minúte sa mu podarilo vyrovnať, keď Šimun tečoval pokus Mareka Ďalogu od modrej čiary po úspešnom vhadzovaní – 1:1. Vzápätí pred Pielmeierom nepochodil Miklík.

II. tretina

Na začiatku druhej časti mal veľkú šancu D. Bondra, ale po jeho pokuse zazvonila žŕdka za Pielmeierom. V 27. min v presilovke nepochodil obranca Čajkovský, ktorý všetko napravil o tri minúty neskôr – v prečíslení troch proti jednému ho našiel P. Svitana a slovenský bek od kruhov prestrelil Pielmeiera – 1:2. Pred druhou sirénou sa Slováci ubránili pri vylúčení Pauloviča.

III. tretina

Úvod tretej tretiny nemohli mať slovenskí hokejisti lepší. Už v 48. sekunde sa puk dostal od Gernáta cez Miklíka až ku kapitánovi Nagyovi a ten zabezpečil Slovákom dvojgólový náskok strelou ponad Pielmeierov pravý betón – 1:3.

V oslabení potom neuspel Cingeľ, už v rovnovážnom stave ani Šimun s A. Kudrnom. Slovenské družstvo sa ubránilo 16-sekundovej presilovke súpera o dvoch korčuliarov, predtým pri treste pre Miklíka pomohla brankárovi Patrikovi Rybárovi žŕdka.

Slovenský gólman aj s výrazným prispením brániaceho Fehérváryho neinkasoval v závere duelu pri šanci Hafenrichtera. V záverečnej hre domácich bez brankára dal konečnú podobu výsledku Matej Paulovič, ktorý v nedeľu inkasoval tri dvojminútové tresty – 1:4.

Hlasy

• zdroj: SZĽH

Craig Ramsay (tréner SR): „V dueloch proti Nemecku sme začali robiť veci, ktoré potrebujeme. Veľmi spokojný som bol s hrou v útočnom pásme, chlapci urobili dobrú prácu pri držaní puku a streľbe. Musíme pokračovať v zlepšovaní istých vecí, musíme sa vyvarovať vylúčení. Ide o mnoho drobností.“

Miroslav Šatan (generálny manažér tímu SR): „V našej hre bolo veľa pozitívnych vecí. Myslím si, že hráči nám sťažili rozhodovanie, keďže nám prídu nové tváre a musíme urobiť nejaké zmeny. Mali by sa k nám pripojiť Dominik Graňák a Adam Jánošík, zároveň čakáme na správy o zdravotnom stave Petra Čerešňáka. Múdrejší budeme v pondelok. Popradská útočná trojica hrala dobre v oboch dueloch. Nebolo to zámerne tak poskladané, ale zatiaľ im to spolu ide.“

Ladislav Nagy (útočník SR, kapitán a autor jedného gólu): „Myslím si, že máme za sebou veľmi dobrý zápas. Kontrolovali sme hru a boli lepší počas celých šesťdesiatich minút. Lepšie sme plnili pokyny trénera ako pri minulotýždňových výpraskoch od Švédov. Proti Nemcom to bolo lepšie. Potvrdili sme, že hokej hrať vieme a zaslúžene sme zvíťazili.“

Michal Čajkovský (obranca SR, autor jedného gólu): „Nemci dobre korčuľovali, no my máme za sebou kvalitný duel. Boli sme lepší tím a dali viac gólov. Musíme si dávať pozor na vylúčenia. Pri mojom góle som dostal peknú prihrávku od Sviťa (Patrik Svitana, pozn.) a už som to musel trafiť. Snažíme sa o početnú streľbu a dorážky, aby nám to tam padlo.“

Eduard Šimun (útočník SR, prvý gól v reprezentácii): „Bol to ťažký duel, Nemci hrajú dobrý hokej. Pre mňa sú to cenné skúsenosti, doteraz som na medzinárodnej úrovni medzi seniormi nehral. Každý duel ma len posúva vpred. Som za to vďačný trénerom. Nedeľňajší duel sa musel fanúšikom páčiť, veď sme dali dosť gólov. Každé víťazstvo sa cení.“

Viac k osobe Adam JánošíkDominik GraňákLadislav NagyMarek ĎalogaMichal Čajkovský
Firmy a inštitúcie Nemecká hokejová reprezentáciaSlovenská hokejová reprezentácia