Euro sa opäť ocitlo na ročnom minime voči doláru

Euro
Foto: SITA/AP

LONDÝN 5. mája (WEBNOVINY) – Euro sa v stredu ocitlo na ročnom minime voči doláru pre obavy, že dlhová kríza sa z Grécka rozšíri na krajiny ako Španielsko alebo Portugalsko. Dolárový index vďaka rastúcemu dopytu po americkej mene zaznamenal najvyššiu hodnotu od mája 2009. Na riziko vystupňovania krízy v prípade, že situáciu v Grécku sa nepodarí dostať pod kontrolu, v stredu upozornili napríklad nemecká kancelárka Angela Merkelová alebo šéf Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn.

O 11:02 GMT euro oslabilo voči doláru o 0,4 % na 1,2932 USD/EUR. Voči britskej libre euro oslabilo o 0,2 % a prepadlo sa na takmer deväťmesačné minimum 0,8545 GBP/EUR. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu svetových mien, posilnil o 0,4 % na 83,606 bodu, keď sa počas obchodovania dostal na úroveň 83,649 bodu, čo bolo najviac od mája 2009. Voči japonskému jenu si dolár pripísal 0,2 % na 94,75 JPY/USD.

Rizikové prirážky na španielske a portugalské dlhopisy v stredu opäť rástli, čo naznačuje, že euro pre obavy z rozšírenia krízy zostane pod tlakom. K tlaku na výpredaj eura prispel aj šéf združenia nemeckých exportérov, keď vyhlásil že trhy možno do konca roka stlačia kurz eura voči doláru na úroveň jedna k jednej. Euro od začiatku týždňa oslabilo o 3 % a smeruje k najväčšiemu týždňovému prepadu od marca 2009. Spoločná európska mena v stredu zareagoval iba mierne na správu o raste aktivity v sektore služieb eurozóny.

SITA, Reuters

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováDominique Strauss-Kahn