Euro sa voči doláru zotavilo z deväťročného minima

Peniaze sudca sudcovia platy odskodnenie
Foto: ilustračné, Thinkstock

LONDÝN 9. januára (WEBNOVINY) – Dolár v piatok vymazal časť ziskov voči euru pod vplyvom očakávaní, že najnovšie údaje z trhu práce USA podporia argumenty v prospech zvýšenia sadzieb americkej centrálnej banky v polovici roka.

Podľa agentúry Reuters americká ekonomika mimo poľnohospodárstva v decembri vytvorila 240 tisíc nových pracovných miest. Oficiálne údaje má zverejniť neskôr v piatok federálne ministerstvo práce. V eurozóne naopak slabšie ekonomické údaje z kľúčových krajín stupňujú tlak na Európsku centrálnu banku, aby čoskoro radikálne uvoľnila menovú politiku.

Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu svetových mien, klesol o 0,3 percenta. Euro sa voči doláru obchodovalo na úrovni 1,1813 USD/EUR. Čiastočne sa tak zotavilo zo štvrtkového deväťročného dna 1,1754 USD/EUR.

Česká koruna v piatok oproti euru klesla najnižšie za takmer šesť rokov. Zníženie celkovej hladiny českých spotrebiteľských cien totiž zvýšilo pravdepodobnosť ďalšieho uvoľnenia menovej politiky v ČR. Poľský zlotý však posilnil po priaznivej správe o tvorbe nových pracovných miest v USA, ktorá naznačila zlepšenie výhľadu globálnej ekonomiky. Koruna do 15:18 SEČ spadla o 0,69 percenta na 28,075 CZK/EUR. Oslabil aj maďarský forint, a to o 0,14 percenta na 316,600 HUF/EUR, ale zlotý stúpol o 0,42 percenta na 4,264 PLN/EUR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom