Euro turbulencie vydrží, verí väčšina podnikateľov v SR

Peniaze
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 27. septembra (WEBNOVINY) – Prechod na euro bol na Slovensku zvládnutý hladko a zavedenie bolo správne rozhodnutie. Podľa výkonného riaditeľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Róberta Kičinu to dokázal aj prieskum medzi 130 slovenskými podnikateľmi. Po tisícich dňoch od zavedenia jednotnej meny eurozóny si štyria z piatich podnikateľov myslia, že to bol správny krok a euro vítajú.

Väčšina respondentov si myslí, že euro má perspektívu na dlhodobú existenciu napriek súčasným turbulenciám v zadlžených krajinách. No objavili sa zmiešané odpovede (20 %), že aj áno a aj nie. K tejto kategórii sa prikláňa aj Róbert Kičina. „Pokiaľ veríme, že zadlžené krajiny sa zreformujú, má zmysel budovať euroval. Pokiaľ tomu nebudeme veriť, je otázne, či euro vydrží a či budeme musieť keď tak zaviesť nejakú inú menu,“ povedal Kičina.

Zlepšila sa obchodná výmena

V rámci zavádzania novej meny sa špekulovalo, že či euro zníži transakčné náklady podnikov. Nadpolovičná väčšina opýtaných podľa Kičinu pocítila úsporu v rámci transakčných a administratívnych nákladov. Z oslovených podnikateľov si 47 % myslí, že obchodná výmena sa zlepšila. Je teda podľa nich vytvorený potenciál na rast zahraničného obchodu.

Podnikatelia si na euro zvykli rýchlejšie ako obyvateľstvo

Pred zavedením eura podľa Kičinu najmä vláda strašila, že po zavedení príde okrádanie spotrebiteľov, čo sa nakoniec neudialo a konkurencia na trhu spoľahlivo ustrážila ceny. Na druhej strane euro a kríza prišli v rovnakom čase. Preto možno zo začiatku nebolo možné využiť výhody eura zo strany podnikateľov naplno.

Ako povedal produktový riaditeľ Slovenskej sporiteľne Štefan Panenka, podnikatelia si na euro zvykli rýchlejšie ako obyvateľstvo. Ľahšie sa im obchoduje v medzinárodnom platobnom styku v rámci menovej únie. V prvých mesiacoch po zavedení eura bol zvýšený dopyt po minciach, podnikatelia si však podľa Panenku postupne zvykli.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Róbert Kičina
Firmy a inštitúcie PAS Podnikateľská aliancia Slovenska