Euro voči doláru klesá, prepadlo sa na deväťročné minimum

Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

LONDÝN 7. januára (WEBNOVINY) – Kurz eura voči americkému doláru sa v stredu prepadol na nové deväťročné dno po tom, čo štatistický úrad Európskej únie Eurostat informoval, že spotrebiteľské ceny v eurozóne v decembri medziročne klesli o 0,2 percent.

Menová únia by sa tak podľa predbežných údajov prvýkrát od roku 2009 dostala do deflácie. To stupňuje tlak na Európsku centrálnu banku (ECB), aby pristúpila k radikálnemu uvoľneniu menovej politiky. K poklesu spotrebiteľských cien prispeli najmä ceny energií, ktoré v decembri zrýchlili medziročný prepad na -6,3 percent z úrovne -2,6 percent v predchádzajúcom mesiaci.

Euro sa voči doláru obchodovalo na úrovni 1,1823 USD/EUR, čo bolo najmenej od januára 2006. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných svetových mien, naopak posilnil na deväťročné maximum 92,027 bodu.

Prezident ECB Mario Draghi v piatok vyhlásil, že ak si to situácia vyžiada, banka je pripravená využiť všetky dostupné nástroje, medzi nimi spomenul aj možnosť kupovania vládnych dlhopisov. Riziko, že ECB nenaplní svoj mandát k udržaniu cenovej stability, označil Draghi za vyššie, než bolo pred pol rokom. Trhy jeho slová vyhodnotili ako signál, že ECB začne čoskoro tlačiť nové peniaze.

Tlačenie peňazí prostredníctvom skupovania vládnych dlhov, známe tiež ako politika kvantitatívneho uvoľňovania, sa považuje za jeden z posledných nástrojov, ktoré môže ECB nasadiť v boji proti riziku deflácie. ECB už stlačila svoju základnú úrokovú sadzbu na rekordné dno 0,05 percent a komerčným bankám ponúkla dlhodobé lacné úvery. Rastú však pochybnosti, či jej skoršie opatrenia priniesli želaný efekt, uviedla agentúra Reuters. Najbližšie zasadnutie ECB venované menovej politike sa uskutoční 22. januára.

Vývoj kurzu stredoeurópskych mien voči euru bol v stredu zmiešaný. Poľský zlotý do 12:17 SEČ posilnil o 0,18 percent na 4,311 PLN/EUR, ale česká koruna o 0,18 percent oslabila, a to na 27,720 CZK/EUR. Maďarský forint stúpol o 0,31 percent na 318,950 HUF/EUR, aj tak sa však nachádzal v blízkosti svojho trojročného minima 321 HUF/EUR, na ktoré spadol v úvode tohto týždňa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mario Draghi