Euro voči doláru kleslo na 11-ročné minimum, bolo pod tlakom

BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) – Euro sa v pondelok ocitlo na 11-ročnom minime voči americkému doláru. Spoločná mena bola pod tlakom po gréckych parlamentných voľbách, v ktorých počas víkendu presvedčivo zvíťazila radikálna ľavicová strana Syriza.

Tá odmieta úsporné opatrenia, ku ktorým sa Atény zaviazali výmenou za medzinárodnú finančnú pomoc, čo vyvoláva obavy z návratu dlhovej krízy v eurozóne. Kurz spoločnej meny voči doláru v rannom obchodovaní klesol na úroveň 1,1098 USD/EUR, kde bol naposledy v septembri roku 2003. Neskôr sa stabilizoval na úrovni 1,1180 USD/EUR.

Voči jenu euro kleslo na 130,160 JPY/EUR a oproti britskej libre zaznamenalo sedemročné minimum 0,7406 GBP/EUR.

V pondelok prudko oslabil aj ruský rubeľ po tom, čo víkendová eskalácia násilností na východe Ukrajiny upozornila na riziko prehĺbenia protiruských sankcií Západu. O 8:55 SEČ rubeľ voči doláru oslaboval o 2,4 percenta na 65,82 RUB/USD a voči euru o 2,4 percenta na 73,85 RUB/EUR.

Americký prezident Barack Obama vyhlásil, že Washington v snahe izolovať Rusko zvažuje všetky možnosti s výnimkou vojenského zásahu. Európska únia zase na štvrtok zvolala zasadnutie svojich ministrov zahraničných vecí. Témou mimoriadneho stretnutia bude zhoršujúca sa bezpečnostná situácia na východe Ukrajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama