Euro vykompenzovalo posledné straty, posilnilo voči doláru

Peniaze euro
Foto: SITA/AP

LONDÝN 26. mája (WEBNOVINY) – Spoločná európska mena v pondelok vykompenzovala svoje predošlé straty, ktoré nasledovali v reakcii na to, že euroskeptické strany získali vo voľbách do Európskeho parlamentu významný podiel hlasov.

Výsledky volieb však neznamenajú vážne domáce problémy pre niektoré európske vlády, čoho sa analytici obávali. Európske akciové trhy výrazne posilnili vzhľadom na úľavu, že výsledky eurovolieb v Taliansku a Grécku pravdepodobne neohrozia stabilitu ich vlád.

Krátko po začatí európskeho obchodovania spoločná európska mena posilnila, ale dostala sa vyššie iba o 0,08 % na 1,3643 USD/EUR.

Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien, sa nachádzal na úrovni 80,293 bodu, čiže tesne pod sedemtýždňovým maximom. Hodnota dolára oproti jenu sa v podstate nezmenila a ich kurz bol 101,90 JPY/USD.

Vývoj na stredoeurópskych devízových trhoch

Dobré výsledky euroskeptických strán vo voľbách do Európskeho parlamentu väčšinu stredoeurópskych aktív neovplyvnili a maďarský forint v pondelok stúpol na štvormesačné maximum.

Do 13:32 SELČ si forint pripísal 0,11 % a posilnil na 302,370 HUF/EUR.

Rovnako o 0,11 % vzrástol aj poľský zlotý, a to na 4,152 PLN/EUR.

Česká koruna oslabila o 0,09 % na 27,420 CZK/EUR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom