Euro vymazalo časť strát voči franku, oproti doláru oslablo

Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

LONDÝN 16. januára (WEBNOVINY) – Euro v piatok čiastočne vymazalo štvrtkové straty voči švajčiarskemu franku a stúplo oproti nemu o viac ako o 3 percentá. Oslabilo však voči doláru, keďže rozhodnutie Švajčiarska zrušiť maximálne prípustnú hranicu posilnenia franku voči euru investori pochopili ako znak toho, že Európska centrálna banka (ECB) začne kvantitatívne uvoľňovanie.

Vo štvrtok euro oproti franku spadlo o vyše 18 percent v reakcii na to, že švajčiarska centrálna banka prestala plniť svoj záväzok, že nedovolí národnej mene posilniť na viac ako na 1,2 CHF/EUR.

V piatok spoločná európska mena oproti franku posilnila o 3,5 percenta na 1,0090 CHF/EUR. Napriek tomu však bola o vyše 15 percent slabšia v porovnaní s úrovňou, na ktorej bola pred rozhodnutím centrálnej banky Švajčiarska. Voči doláru euro v piatok kleslo o 0,4 percent na 1,15805 USD/EUR.

Vývoj na stredoeurópskom devízovom trhu bol v piatok zmiešaný. Česká koruna a maďarský forint oproti spoločnej európskej mene stúpli, ale poľský zlotý klesol. Koruna do 14:49 SEČ posilnila o 0,69 % na 27,807 CZK/EUR, forint vzrástol o 0,64 % na 320 HUF/EUR, ale zlotý oslabil o 0,23 % na 4,325 PLN/EUR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Švajčiarska centrálna banka