Euro vzrástlo voči doláru na jedenásťdňové maximum

Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

LONDÝN 11. augusta (WEBNOVINY) – Spoločná európska mena v utorok oproti doláru posilnila na jedenásťdňové maximum 1,1042 USD/EUR.

Euro nahor posunulo to, že investori, ktorí v rámci svojich pozícii nakúpili za eurá čínske jüany, ich začali opäť vymieňať za eurá. Reagovali tak na krok čínskej centrálnej banky, ktorá trhy prekvapila devalváciou jüanu o takmer 2 percentá. Spoločnú európsku menu v utorok podporila aj správa o tom, že Grécko a jeho veritelia sa dohodli na podmienkach programu núdzovej pomoci.

Švajčiarsky frank oproti spoločnej mene oslabil na 1,08675 CHF/EUR. Dostal sa tak najnižšie od 15. januára, kedy švajčiarska centrálna banka zrušila svoju politiku, v rámci ktorej sa zaviazala kurz franku udržiavať na fixnej maximálnej úrovni voči euru.

Časť účastníkov trhu sa domnieva, že centrálna banka Švajčiarska sa snaží čo najviac vyťažiť z malej likvidity počas leta, aby zväčšila účinok svojich intervencií na devízovom trhu.

Maďarský forint v utorok oproti euru oslabil na dvojtýždňové minimum po správe o tom, že medziročná inflácia v krajine sa v júli spomalila na úroveň 0,4 percent z júnových 0,6 percent. Do 10:42 SELČ si forint odpísal 0,21 percent a klesol na 311,900 HUF/EUR. Poľský zlotý tiež mierne oslabil, a to o 0,05 percent na 4,204 PLN/EUR. Česká koruna si však prilepšila o 0,02 percenta na 27,032 CZK/EUR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom