Eurofondy pre Rómov nedošli do najzaostalejších miest

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Na byty pre Rómov dostanú Letanovce ďalšie peniaze
Rómska osada Letanovský mlyn v lokalite Strelník počas obhliadky nových nájomných bytov pre obyvateľov rómskej osady, ktorej sa zúčastnili poslanci parlamentného výboru, splnomocnenec vlády pre rómske komunity a starosta obce Letanovce. Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

BRATISLAVA 25. februára (WEBNOVINY) – Prostriedky z fondov Európskej únie určené v uplynulom období na podporu zamestnanosti a sociálnej inklúzie marginalizovaných rómskych komunít neboli cielené do najviac zaostalých lokalít.

Uviedol to analytik Rozvojového programu OSN (UNDP) Daniel Škobla. UNDP a Inštitút pre výskum práce a rodiny (IVPR) pripravili 22. februára seminár, na ktorom tvorcom politík predstavili najdôležitejšie zistenia týkajúce sa životných podmienok marginalizovaných Rómov a Rómok.

Prostriedky z fondov EÚ tak mali podľa Škoblu iba limitovaný dopad na zlepšenie zamestnanosti týchto rómskych komunít na oficiálnom trhu práce. Zdôraznil, že v programovom období 2013-2020 je potrebné vytvoriť podmienky na to, aby projekty prinášali reálne výsledky a pôsobili v najviac vylúčenom prostredí.

Riaditeľka IVPR Sylvia Porubänová zdôraznila, že všetky dostupné dáta poukazujú na extrémne vysokú mieru materiálnej deprivácie a sociálneho vylúčenia rómskych komunít, a preto je potrebné každú úpravu legislatívy citlivo zvažovať a dôsledne vychádzať z podrobných analýz aktuálneho stavu tejto cieľovej skupiny. Práve poznatky z výskumov UNDP vytvárajú podmienky pre informované legislatívne rozhodnutia.

Na odbornom seminári výsledky svojej práce prezentovali výskumníci UNDP, IVPR a akademickej sféry. Seminár poskytol priestor pre diskusiu zainteresovaných aktérov a vytvoril podmienky pre informované politické rozhodnutia.V súčasnosti UNDP robí ďalšie výskumné aktivity, ktoré prinesú spoľahlivé informácie o podmienkach života marginalizovaných rómskych komunít.

UNDP spolu s ministerstvom práce robia od roku 2010 sériu výskumov o sociálne vylúčených rómskych komunitách.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať