Eurokomisárka vyzvala Kataláncov, aby sa neodtrhli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Katalánsko chce vlastný štát
Ulice Barcelony v utorok zaplnili státisíce demonštrantov, ktorí prišli vyjadriť podporu požiadavke na odtrhnutie Katalánska od zvyšku Španielska. Podľa vyjadrenia miestneho policajného hovorcu demonštrácia prilákala až 1,5 milióna ľudí, napriek tomu sa však zaobišla bez akýchkoľvek násilností. Účastníkov zo všetkých častí autonómneho regiónu do Barcelony priviezlo okolo tisíc autobusov. Katalánci si týmto spôsobom pripomenuli svoj národný sviatok, ktorý sa tentoraz niesol v duchu obvinení, že centrálna vláda v Madride ich zatiahla do ekonomick Foto: SITA/AP

BRUSEL 24. februára (WEBNOVINY) – Obyvateľov Katalánska od ich snáh smerujúcich k odtrhnutiu od zvyšku Španielska okrem vlády v Ríme najnovšie odhovára aj Európska komisia (EK). Komisárka pre spravodlivosť a zároveň podpredsedníčka výkonného orgánu EÚ Viviane Redingová si myslí, že Katalánci by sa vyhlásením nezávislosti ocitli mimo únie.

Rozumiem vášmu prianiu mať väčšiu autonómiu. Rešpektujem vaše želanie získať nezávislosť. Ale osobne by som to považovala za veľmi poľutovaniahodný výsledok: Európa bez Katalánska. A Katalánsko bez únie,“ uviedla Redingová v oficiálnom stanovisku.

Španielsky parlament vo štvrtok veľkou väčšinou odmietol plány na usporiadanie referenda o nezávislosti Katalánska, proti čomu dôrazne vystupuje centrálna vláda v Madride. Španielsky premiér Mariano Rajoy ešte v januári ubezpečil, že hlasovanie v Katalánsku nedovolí. Regionálny parlament v Barcelone predtým podporil návrh, aby Katalánsko požiadalo zvyšok Španielska o priznanie práva na referendum. Koalícia katalánskeho premiéra Artura Masa sa už v decembri s inými stranami v regióne dohodla, že hlasovanie uskutočnia 9. novembra 2014.

Podľa navrhovaného znenia referendových otázok by sa mali obyvatelia Katalánska vyjadriť, či by mal byť región „štátom“ a v prípade, že áno, či by mal byť takýto štát nezávislý. Španielsky ústavný súd v máji 2013 pozastavil platnosť deklarácie, ktorou katalánsky parlament vyhlásil „zvrchovanosť“ autonómneho regiónu a otvoril tak cestu k vypísaniu referenda o jeho nezávislosti. Jej podpora u verejnosti dosahuje asi 50 percent.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mariano RajoyViviane Redingová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia