Eurokomisárka žiada zbúranie múra, ktorý Rómom neprekáža

Mur lunik
Nový nápis "Prepáčte" pribudol na múre na okraji sídliska Luník VIII susediacom s Luníkom IX. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) – Kým eurokomisárke pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež Androulle Vassiliou prekáža múr na košickom sídlisku Luník VIII a žiada jeho zbúranie, starosta košickej mestskej časti Luník IX Dionýz Slepčík dnes uviedol, že rómskym obyvateľom ten múr neprekáža.

„Ľudia z Luníka VIII, keď si myslia, že tak ochránia svoj majetok, prosím, nech sa páči. Z Luníka IX sa na to nikto nesťažuje,“ povedal Slepčík.

Eurokomisárka Androulla Vassiliou v liste adresovanom primátorovi Košíc Richardovi Rašimu ostro odsúdila výstavbu múra, ktorého cieľom bolo podľa nej oddeliť rómsku komunitu od zvyšku obyvateľstva.

Múr musí dole

Romovia
Foto: SITA/AP

Magistrát tvrdí, že stavba je nelegálna a vyvodí dôsledky. Eurokomisárka v reakcii na list primátora Richarda Rašiho, v ktorom vysvetľuje, že múr nepostavilo mesto, ale mestská časť, uviedla, že trvá na odstránení múru.

Dnes na túto požiadavku reagovala hovorkyňa mesta Martina Urik Viktorínová. „Múr, ktorý bol postavený na Luníku VIII, je čierna stavba a košická mestská časť Západ, ktorá iniciovala postavenie tohto múra, je zodpovedná za porušenie zákona. Mestská časť Západ nemala súhlas majiteľa pozemku, ktorým je mesto Košice,“ povedala Viktorínová.

Zdôraznila, že vedenie mesta odmieta akúkoľvek segregáciu neprispôsobivých obyvateľov. Doložila, že mesto priznáva, že situácia s neprispôsobivými občanmi v Košiciach je vážna.

„Pozývame zástupcov Európskej komisie do Košíc, aby sa o tom prišli presvedčiť na vlastné oči a hovorili o tom s občanmi,“ povedala Viktorínová. Podľa Viktorínovej vyjadrenie eurokomisárky má odporúčací charakter a Európska komisia nie je nijako nadriadená mestu Košice.

Čierna stavba

Európska vlajka
Foto: SITA/AP

Na strane druhej, mesto nevie nariadiť mestskej časti, ale ani stavebnému úradu, ktorý je samostatným orgánom, ako má postupovať pri rozhodovaní o čiernych stavbách.

Stavebný úrad má ročnú lehotu, aby začal konať, no nemá stanovený termín, dokedy má vyniesť rozhodnutie, či stavbu dodatočne povolí, alebo ju dá zbúrať.

Starosta košickej mestskej časti Západ Rudolf Bauer dnes zaslal eurokomisárke list. „Myslím si, že pani eurokomisárka vychádzala z neúplných a nepresných informácií. V žiadnom prípade nejde o protirómsky ani segregačný múr,“ tvrdí Bauer.

Uviedol, že mestská časť touto drobnou stavbou riešila dva problémy – prvým bol nedostatok parkovacích miest a druhou je bezpečnosť a ochrana majetku obyvateľov Luníka VIII, lebo mali veľa sťažnosti obyvateľov na vykrádanie áut.

Zdôraznil, že oplotenie nemôže nikomu prekážať, pretože tadiaľ nevedie žiadna cesta a aj po postavení oplotenia sa sem možno dostať viacerými spôsobmi.

Pokiaľ ide o vyjadrenie mesta, že ide o čiernu stavbu, Bauer uviedol, že ide o oplotenie, teda o drobnú stavbu, na ktorú netreba stavebné povolenie a mestská časť jeho stavbu ohlásila tak, ako to ukladá zákon.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom