Eurokomisia podporí slovensko-českú spoluprácu miliónmi eur

Unia
ilustračné foto Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) prijala nový program regionálnej spolupráce medzi Slovenskom a Českou republikou v hodnote viac ako 90 mil. eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Spolu s financovaním zo štátnych zdrojov presiahne rozpočet na program sumu 106 mil. eur.

„Program umožní realizáciu spoločných slovensko-českých projektov v oblasti inovácií, výskumu či ochrany životného prostredia,“ povedal vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.

Cieľom programu je posilniť cezhraničné regionálne inovácie, ako aj zlepšiť spoluprácu medzi malými a strednými podnikmi a výskumnými ústavmi. Zároveň bude chrániť prírodné a kultúrne dedičstvo regiónov a podporovať ich udržateľné využívanie.

Program zahŕňa spolu šesť hraničných regiónov – v Českej republike Juhomoravský kraj, Zlínsky kraj a Moravsko-sliezsky kraj a na Slovensku Trnavský samosprávny kraj, Trenčiansky samosprávny kraj a Žilinský samosprávny kraj.

Slovensko má v programovom období 2014 až 2020 k dispozícii 13,8 mld. eur z európskych zdrojov na skvalitnenie dopravnej infraštruktúry, životného prostredia, výskumu, energetickej efektívnosti a rozvoja ľudských zdrojov.

Tieto prostriedky pomôžu podľa komisie na Slovensku vytvoriť nové pracovné miesta, zlepšia kvalitu života a podporia hospodársky rast. Schválených je sedem operačných programov, ako aj Program rozvoja vidieka, na ktorý je určených ďalších 1,54 mld. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan Chrenek
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia