Juncker v správe o stave EÚ vyzdvihol jej lepšiu ekonomickú situáciu, chce aj kvalitné potraviny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jean-Claude Juncker
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Foto: archívne, SITA/AP

BRUSEL 13. septembra (WebNoviny.sk) – Európa má „kolektívnu zodpovednosť“ za pomoc migrantom v Líbyi. Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker to v stredu uviedol v správe o stave Európskej únie (EÚ).

Ako sa vyjadril na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu, EÚ musí v tejto otázke bližšie spolupracovať s Organizáciou Spojených národov, aby zabezpečila, že „škandalózna situácia“ týkajúca sa podmienok migrantov v africkej krajine už nebude pokračovať“.

Kyberútoky sú horšie ako zbrane

Juncker v tohtoročnej správe vyzdvihol zlepšujúcu sa situáciu v EÚ, ktorá znova „dostala vietor do svojich plachiet“. Vysvetlil, že únia je už v piatom roku ekonomického zotavovania sa a miera nezamestnanosti je na deväťročnom minime.

Prítomným zákonodarcom oznámil, že v reakcii na narastajúcu hrozbu hackerských útokov po celom svete plánuje založenie paneurópskej agentúry zameranej na kyberbezpečnosť. „Kyberútoky sú pre stabilitu demokracií a ekonomík niekedy viac nebezpečné ako zbrane a tanky,“ skonštatoval. Okrem vybudovania agentúry plánuje komisia poskytnúť aj viac prostriedkov na ochranu pred takýmito útokmi.

Predseda EK sa v správe dotkol aj otázky členstva Turecka v EÚ. Krajina sa podľa neho od EÚ vzďaľuje „míľovými krokmi“ a v „blízkej budúcnosti“ sa jej členom nestane. Okrem toho tiež kritizoval prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a vládu za zatýkanie novinárov a nazývanie európskych lídrov „fašistami a nacistami“.

Británia bude ľutovať

V správa o stave únie sa tiež venoval kvalite potravín v strednej a východnej Európe, ktorá je v prípade rovnakých výrobkov v tamojších krajinách nižšia ako v iných členských štátoch. Takýto prístup je podľa Junckera neprijateľný a nelegálny a EÚ urobí viac, aby presadila kvalitné potraviny na celom svojom území.

Juncker sa pri svojom prejave pred zákonodarcami v europarlamente vyjadril aj o odchode Veľkej Británie z EÚ. Ako uviedol, únia „bude pokračovať aj po odchode Británie“, pretože brexit „nie je budúcnosťou Európy“. „Myslím, že toto budete čoskoro ľutovať,“ následne povedal prítomným britským poslancom. V súvislosti s brexitom zvolal Juncker na 30. marca 2019, deň po odchode Spojeného kráľovstva, stretnutie lídrov EÚ v rumunskom meste Sibiu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jean-Claude Juncker