Európa musí ostať v otázke pandémie ostražitá, po uvoľnení opatrení nás môžu ohroziť nové mutácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Family with two children going on holiday, wearing face masks at the airport.
Na mimoriadnom stretnutí lídri privítali aj dohodu o digitálnych COVID certifikátoch EÚ predovšetkým v súvislosti s blížiacou sa letnou sezónou. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Európa musí ostať ostražitá, pokiaľ ide o vznik a šírenie variantov koronavírusu. Vyplýva to z Informácie o priebehu a výsledkoch mimoriadneho zasadnutia Európskej rady v dňoch 24. a 25. mája v Bruseli, ktorú vláda počas stredajšieho rokovania vzala na vedomie.

Slovensko na rokovaniach zastupoval premiér Eduard Heger (OĽaNO). Rokovanie Európskej rady sa nieslo nielen v znamení pandémie ochorenia COVID-19, ale zamerané bolo aj na zahraničnopolitické otázky a klimatickú zmenu. Rada zároveň vyjadrila podporu Českej republike v súvislosti s útokom ruských tajných služieb vo Vrběticiach z roku 2014.

Lídri EÚ volajú po tvrdých reakciách

Predmetom prvého dňa rokovania Európskej rady boli zahraničnopolitické témy. Tie sa sústredili najmä na kroky Bieloruska, ktoré súviseli s vynúteným pristátím civilného lietadla a následným zadržaním aktivistu a novinára Ramana Prataseviča. Lídri EÚ označili situáciu za bezprecedentnú a volajú po tvrdých reakciách.

Viac o téme: Koronavírus

Lídri diskutovali aj o vzťahoch EÚ a Ruska, či ďalšieho smerovania vzťahov so Spojeným kráľovstvom po jeho vystúpení z EÚ. V rámci prvého dňa štátnici uvítali uzatvorenie prímeria medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas. Španielsko a Taliansko opätovne upozornili na tému migrácie.

Koordinované opatrenia na hraniciach

Druhý rokovací deň pol upriamený na pandémiu ochorenia COVID-19 a na otázky dodávok vakcín, očkovania detí a mládeže či na nebezpečenstvo nových mutácií koronavírusu.

„Lídri privítali dohodu o digitálnych COVID certifikátoch EÚ predovšetkým v súvislosti s blížiacou sa letnou sezónou, a zdôraznili potrebu následnej koordinácie opatrení na vnútorných hraniciach,“ uvádza sa v materiáli.

Lídri krajín EÚ sa zároveň v rámci solidarity zaviazali k tomu, že do konca roka 2021 darujú tretím krajinám aspoň 100 miliónov dávok vakcín proti koronavírusu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Eduard HegerRaman Pratasevič
Firmy a inštitúcie Európska radaVláda SR