Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bez popisu Foto: SITA/AP
10. mája 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(2)

Európa oslavuje Včelí deň, informuje o podpore ochrany včiel

BRATISLAVA 10. mája (WEBNOVINY) – Dobrovoľníci organizácie Greenpeace z celej Európy v sobotu pripravili na podporu ochrany včiel a propagáciu ekologického poľnohospodárstva rôzne aktivity. Zapojila sa aj slovenská pobočka organizácie, ktorá spolu so Slovenským včelárskym zväzom prezentuje verejnosti dôležitosť včiel a potrebu ich ochrany, informovala agentúru SITA hovorkyňa Greenpeace Slovensko Lucia Szabová.

“V Bratislave sme pripravili Včelí deň, ktorý sa koná na Hviezdoslavovom námestí s aktivitami pre širokú verejnosť. Nájdete tu hry pre deti ale aj pre dospelých, ukážky včelieho života, následkov ľudského konania a množstvo informácií o včelách a ich ochrane,” poznamenala koordinátorka kampane na ochranu včiel z organizácie Miriam Rajterová.

Včely sú v ohrození

Ako doplnila, sobotňajšie aktivity po celej Európe rozprávajú príbeh o tom, aké dôležité sú včely pre ľudstvo a prírodu. Včely sú viac ako len producenti medu. “Až tretina produkcie potravín je závislá od opeľovania,” uviedla.

Včely sú podľa jej slov v ohrození a ubúdajú na celom svete. Jedným z hlavných dôvodov je agresívny spôsob poľnohospodárstva, ktorý využíva príliš veľa nebezpečných chemikálií a nezabezpečuje dostatok potravy pre včely. Podľa environmentalistov na to, aby sme ochránili včely a poľnohospodárstvo, potrebujeme produkovať potraviny v súlade s prírodou a nie ísť proti nej.

Včely
Včely sú v ohrození a ubúdajú na celom svete. Jedným z hlavných dôvodov je agresívny spôsob poľnohospodárstva.Foto: SITA/AP

Ekologické poľnohospodárstvo

“Riešením je rýchly zákaz tých najnebezpečnejších pesticídov, ktoré každoročne aj u nás zabíjajú včely a prechod na udržateľné formy poľnohospodárstva. Ekologické poľnohospodárstvo môže zabezpečiť zdravé potraviny, chrániť pôdu, vodu a klímu, podporovať biodiverzitu a nezaťažovať naše životné prostredie chemikáliami alebo geneticky modifikovanými organizmami. To by si mali uvedomiť či už európski alebo národní politici a začať konať,” doplnila pre agentúru SITA Rajterová.

Sobotňajší deň je súčasťou celoeurópskej kampane Greenpeace za záchranu včiel a poľnohospodárstva. Globálny úbytok včiel je podľa Greenpeace symptómom zlyhávajúceho industriálneho modelu poľnohospodárstva založenom na stále zvyšujúcej sa potrebe množstva chemikálií a energií, rozľahlých monokultúrach a závislosti na pár nadnárodných agro-korporáciách.

Na druhej strane ekologické poľnohospodárstvo je reálny spôsob ako prekonať súčasnú krízu opeľovačov a industriálneho poľnohospodárstva a v súčasnosti sa praktizuje vo veľkej časti Európy.

Odporúčané články

Sladká spolupráca: Umelkyni pri tvorbe sôch pomáhajú včely Jadrové elektrárne sú vraj ekonomickým nezmyslom

Témy

Diskusia

TURČAN My ako rodina sme len ľudoví remeselníci - medovnikári 18 rokov - ale hovoriť v roku 2014 o OSLAVE Dňa včiel je eurofarizejstvo nahrubšieho zrna!!! Po rokoch varocných hlasov u katastrofálnom úbytku včiel v Európe a o príčinách tohoto javu... Zaujímavé Keby im šlo o včely, tak okamžite stopnú manipulácie v atmosfere: chemtarails a manipulácie s genetikou - GMO organizmy
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Mňamky-recepty

NAJKY.sk

Byvanie je hra

DRAN.sk

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...