Európa sa viac otvorí pre študentov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Studentky
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 24. novembra (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) chce v rokoch 2014 až 2020 poslať na štúdium do zahraničia skoro o polovicu viac ľudí ako doteraz.

Navrhuje to v rámci nového programu EÚ Erasmus pre všetkých, ktorý má vzniknúť spojením siedmich súčasných programov, zameraných na vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport.

Na sedemročný projekt chce komisia vyčleniť 19 miliárd eur, pričom študovať alebo vzdelávať by sa prostredníctvom neho mohlo približne päť miliónov vysokoškolákov, študentov s odborným zameraním, učiteľov, ale aj študentov základných či stredných škôl a iných mladých ľudí.

„V oblasti vzdelávania predstavuje nový program oproti súčasným siedmim 70-percentné navýšenie finančných prostriedkov,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii riaditeľ Generálneho riaditeľstva EK pre vzdelávanie a kultúru Vladimír Šucha. Šance by sa mali zvýšiť aj pre slovenských študentov.

Slovákov sa zapája málo

V roku 2009/2010 sa do Erasmu zapojilo 2 151 vysokoškolákov, čo je v porovnaní s Európou málo. Spojenie programov, medzi ktorými je aj súčasný program na mobilitu Erasmus, má zjednodušiť a uľahčiť využívanie peňazí z Bruselu. Pre študentov druhého stupňa vysokoškolského štúdia navrhuje komisia nový systém záruk za pôžičky, vytvorený v spolupráci so skupinou Európskej investičnej banky.
študenti
Foto: Ilustračné foto: SITA/Dušan Hein Foto: Archívne, SITA/Dušan Hein

S väčšou podporu ráta Európska komisia aj pre ľudí z oblasti filmu, televízie, kultúry, hudby, divadla či kultúrneho dedičstva.

Pre nový program Tvorivá Európa, ktorý vznikne spojením troch súčasných programov pre kultúru a médiá, navrhuje EK na obdobie rokov 2014 až 2020 rozpočet 1,8 miliardy eur.

Je to o 40 percent viac ako je rozpočet súčasných troch programov. Komisia si myslí, že investovať v čase krízy do vzdelávania a kultúry sa oplatí.

Potenciál v kultúre

„Len kreatívny sektor v EÚ predstavuje 4,5 percenta HDP, čo je oveľa viac ako automobilový priemysel v Európe. Predstavuje to milióny pracovných miest, a čo je dôležité a mimoriadne zaujímavé, napriek kríze, ktorá tu v podstate posledné roky straší Európu, tak ľudia o kultúru a tvorivosť majú záujem,“ poznamenal Šucha. V oblasti kultúry pôsobí v súčasnosti približne 3,8 percenta pracovnej sily EÚ.

Návrh víta aj štátna tajomníčka ministerstva kultúry Natália Cehláriková a dodáva, že kultúra peniaze nepohlcuje, ale vracia späť do spoločnosti. O návrhoch Erasmus pre všetkých a Tvorivá Európa momentálne diskutujú Rada európskej dvadsaťsedmičky a Európsky parlament, na ktorého pleciach bude konečné rozhodnutie na budúce rozpočtové obdobie Európskej únie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať