Európa skolabuje, ak nebudú štáty postupovať spoločne, varuje taliansky minister zahraničia

Luigi di Maio
Taliansky minister zahraničných vecí Luigi Di Maio. Foto: archívne, SITA/AP

Taliansky minister zahraničných vecí varoval, že Európska únia (EÚ) „skolabuje“, ak budú vlády v súvislosti s koronavírusom pristupovať k Talianom ako k malomocným a umiestnia krajinu počas letnej turistickej sezóny na „čiernu listinu“.

Luigi Di Maio sa tak v sobotu vyjadril na sociálnej sieti Facebook po tom, ako Gréci vylúčili Talianov a tiež občanov Španielska, Veľkej Británie a ďalších krajín s vysokým počtom nakazených, zo zoznamu zahraničných turistov, ktorých privítajú počas tohto leta.

Je pritom podľa neho zdravé a férové žiadať po ukončení obmedzení súvisiacich s koronavírusom spoločnú európsku odpoveď na otváranie európskych hraníc. „Ak budete postupovať odlišne a nerovnomerne, európsky duch sa stratí a Európa skolabuje,“ varoval.

Di Maio zároveň pochválil francúzskeho rezortného kolegu Jean-Yvesa Le Driana, ktorý v stredu absolvoval svoju prvú návštevu Talianska od pandémie.

On sám sa pritom podľa vlastných slov chystá navštíviť Nemecko, Slovinsko a Grécko, kde chce ubezpečiť, že Taliansko je pripravené prijať zahraničných turistov. Turizmus a súvisiace odvetvia tvoria zhruba 13 % talianskeho HDP.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Luigi Di Maio