Európa živo diskutuje o olympiáde starého kontinentu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Bez názvu
František Chmelár Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 18. marca (WEBNOVINY) – Revolučná myšlienka z prostredia Európskych olympijských výborov (EOV), aby sa športovci starého kontinentu mohli v budúcnosti stretávať na Európskych olympijských hrách, sa u predstaviteľov európskeho olympizmu stretla s veľkou podporou. Nedávny prieskum, ktorý urobilo vedenie EOV v jednotlivých členských štátoch EOV, ukázal, že táto idea má silnú podporu u 87 percent respondentov.

Štyridsať percent opýtaných prejavilo záujem zorganizovať v budúcnosti chystané Európske olympijské hry. Osemdesiatpäť percent opýtaných sa vyslovilo za to, aby Európske olympijské hry trvali iba 10 až 14 dní. Polovica zo 49 národných olympijských výborov bola za to, aby športovci na budúcej európskej olympiáde súťažili maximálne v dvoch desiatkach športov.

Všetky tieto fakty prezentoval v piatok na stretnutí s novinármi prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár. Prvý muž slovenského olympizmu tiež pripomenul, že podľa tohto prieskumu je jasné, že veľká väčšina opýtaných (presné percentá neuviedli, pozn.) súhlasí s tým, aby budúci olympijský sviatok Európy zostal verný klasickým olympijským športom. Nechcú, aby Európske olympijské hry pribrali do svojho programu niektoré súčasné neolympijské športy. Všetkých 49 národných olympijských výborov je za to, aby program podujatia schvaľovalo valné zhromaždenie EOV, a nie iba jeho exekutíva. Štyridsaťosem percent oslovených súhlasilo s tým, aby Európske olympijské hry mali historickú premiéru už v roku 2015, tridsaťdva percent respondentov vybralo za rok ich dejinného debutu až rok

„Európske olympijské hry by sa mali konať každé štyri roky, ale mimo roku, v ktorom je olympiáda, lebo zatiaľ sa hovorí iba o letných európskych olympijských hrách. So zimnou verziou iniciátori tohto nápadu zatiaľ nepočítajú,“ zdôraznil František Chmelár.

Podľa generálneho sekretára SOV Jozefa Libu práve na základe prezentovaného prieskumu budú autori myšlienky robiť tzv. „štúdiu vykonateľnosti“, v ktorej detailne budú riešiť otázky marketingu, problematiku predaja televíznych práv, výber usporiadateľskej krajiny, ako aj celkovú ekonomiku tohto celoeurópskeho podujatia. „Aktuálna je aj otázka, či bude stanovený vek účastníkov, respektíve ich nadväznosť na doterajšie olympiády. Olympijské hry mládeže už máme, tak uvažujeme nad tým, že vek športovcov by stanovený nemal byť. Pokiaľ ide o nadväznosť a zaradenie do existujúceho kalendára olympijských súťaží a svetových či európskych šampionátov, aktuálna je šanca, že by Európske olympijské hry boli kvalifikáciou európskych krajín na olympiádu. V tomto smere by to bola dobrá myšlienka najmä v kolektívnych športoch, lebo doterajší systém kvalifikačných súťaží je pre Európu zlým riešením. Olympijská kvalifikácia v basketbale mužov, vo volejbalových súťažiach mužov i žien je momentálne veľmi nešťastná. Ťažko sa cez doterajší systém kvalifikácie dá dostať na olympiádu,“ pripomenul František Chmelár, ktorý zdôraznil, že o budúcnosti tohto nápadu budú zástupcovia národných olympijských výborov diskutovať v novembri 2011 v Soči na kongrese EOV.

V piatok sa konalo 200. zasadnutie výkonného výboru SOV

Členovia exekutívy Slovenského olympijského výboru si v piatok 18. marca pripomenuli významné jubileum – výkonný výbor SOV sa totiž na svojom riadnom rokovaní stretol dvestýkrát. Ako pri tejto príležitosti pripomenul prezident SOV František Chmelár, prvé zasadnutie VV SOV bolo 19. decembra 1992 a zúčastnilo sa na ňom sedem členov – Vladimír Černušák, Mária Mračnová, Ľubomír Kadnár, Vladimír Miller, Július Dubovský, Anton Ihring a Karol Mihok. Neskôr k tejto sedmičke pribudli ešte dvaja: Ján Hluchý a Ján Mitošinka. Jána Hluchého, ktorý umrel počas funkčného obdobia, nahradil Alexander Riecky.

„Všetkých žijúcich doterajších členov výkonného výboru SOV sme teraz v rámci jubilejného 200. zasadania SOV pozvali medzi seba a pripravili sme pre nich slávnostný obed,“ povedal prezident SOV František Chmelár o malej slávnosti v bratislavskom sídle SOV na Kukučínovej ulici.

„Okrem tejto slávnosti sme na riadnom zasadaní riešili aj aktuálne pracovné veci. Hodnotili sme našu účasť na zimnom EYOF-e v Liberci, kde sme sa cítili veľmi dobre aj vďaka tomu, že po 18 rokoch sme opäť zásluhou talentovanej krasokorčuliarky Moniky Simančíkovej vybojovali bronzovú medailu v individuálnej súťaži. Pätnásťročná dievčina z Piešťan svojim výkonom v Liberci dokázala, že je mimoriadne veľkým talentom a ak ho bude naďalej správne rozvíjať, vyrastie z nej veľmi perspektívna krasokorčuliarka,“ pokračoval F. Chmelár.

Prvý muž slovenského olympizmu okrem športových výsledkov vysoko vyzdvihol aj organizačnú stránku libereckého podujatia, ktorá bola na veľmi vysokej úrovni. Podľa neho Česi si na tomto mládežníckom podujatí dali záležať a všetci účastníci sa mohli u nich cítiť ako doma. „Latku náročnosti zdvihli veľmi vysoko,“ tvrdil šéf SOV.

Účastníci rokovania VV SOV riešili aj prípravu mladých športovcov na najbližší letný EYOF, ktorý bude v tureckom Trabzone a olympijské hry mládeže v Innsbrucku. Exekutíva SOV rokovala v piatok aj o PR podujatiach a o marketingovom pláne SOV na olympijský rok 2012, ako aj o ekonomických otázkach slovenského športu.

„Aktuálna je tiež príprava olympijskej štafety pre OH 2012 v Londýne a jej posolstvo pre celé Slovensko. Táto dlhodobá kampaň by postupne mala obehnúť celé Slovensko a mala by predovšetkým osloviť mládež. Olympijská štafeta by nám mala pomôcť šíriť myšlienky olympizmu na dvoch frontoch. Mala byť prezentovať stále platné idey olympizmu a zároveň by mala osloviť širokú verejnosť, aby venovala pozornosť nie iba najbližšej olympiáde, ale aj aktuálnej problematike športu vo všeobecnosti,“ pripomenul František Chmelár hlavné úlohy slovenského olympizmu nie iba v tomto predolympijskom roku, ale aj v roku londýnskej olympiády.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe František ChmelárJán Mitošinka
Firmy a inštitúcie SOŠV Slovenský olympijský a športový výbor