Europarlament evakuovali kvôli Slovákovi, mal zbraň a pílu

Europarlament v Bruseli evakuovali, obávali sa výbuchu bomby
Polícia vyslala k podozrivému autu robota, aby situáciu preskúmal. Foto: SITA/ AP

BRUSEL 2. februára (WEBNOVINY) – Muž, kvôli ktorému museli v pondelok evakuovať tri budovy patriace Európskemu parlamentu (EP) v Bruseli, bol Slovák.

Belgická polícia uzavrela celú ulicu Montoyer okolo 13:00 SEČ. K podozrivému autu vyslala robota, aby preskúmal, či neobsahuje výbušniny. Muži zákona v aute našli zbraň a motorovú pílu a zatkli aj jeho majiteľa. Zadržaný Slovák, narodený v roku 1982, mal oblečené maskáče a polícii povedal, že sa chcel stretnúť s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom. Obvinili ho z vlastníctva nelegálnej zbrane a z vyhrážania sa útokom.

Hovorca Európskeho parlamentu Jaume Duch Guillot povedal, že evakuácia administratívnych budov bola preventívnym krokom a budovy muselo opustiť asi 500 ľudí.

Miestne médiá špekulujú, či Slovák nebol podnapitý. Podľa polície sa však v žiadnom prípade nechoval agresívne, ale ani nevysvetlil dôvod svojho správania. V súčasnosti muža vypočúvajú. Akú presne zbraň mal pri sebe, nie je zatiaľ jasné. O tom, či budú muža stíhať, rozhodne sudca v utorok.

Belgicko je v stave mimoriadnej ostražitosti po januárových teroristických útokoch v Paríži ako aj po sérii policajných razií proti podozrivým džihádistom vo Francúzsku a na svojom území v uplynulých týždňoch. Vojaci strážia v Belgicku najdôležitejšie budovy ako aj európske inštitúcie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Európsky parlament