Europarlament má obavy o stav boja proti korupcii na Slovensku po vražde Kuciaka

Ján Kuciak
Slovenskí novinári budú i naďalej snažiť sledovať činnosť polície a prokuratúry v kauze, ktorá traumatizuje celú spoločnosť. Foto: archívne, SITA/AP.

BRATISLAVA 28. marca (WebNoviny.sk) – Európsky parlament vyjadril vážne obavy nad stavom boja proti korupcii a nezávislosťou súdnictva na Slovensku a na Malte. Poslanci v utorok prijali uznesenie sumarizujúce závery Skupiny pre monitorovanie právneho štátu, ktorá vznikla po vraždách novinárov Daphne Caruany Galizie na Malte a Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Slovensku.

Oslabenie právneho štátu

„Poslanci v prijatom texte odsúdili nepretržité snahy čoraz väčšieho počtu vlád krajín Európskej únie o oslabenie právneho štátu, deľby moci a nezávislosti súdnictva,“ informovala agentúru SITA tlačová atašé Európskeho parlamentu na Slovensku Soňa Mellak.

Vraždy novinárov Galizie, Kuciaka, ako aj Viktorie Marinovej v Bulharsku majú podľa poslancov odstrašujúci účinok na novinárov v celej Únii. Parlament pripomína, že demokracia nemôže fungovať bez silných a nezávislých médií.

Uznesenie sa zasadzuje za urýchlené a úplné vyšetrenie všetkých náznakov trestných činov, a to najmä v oblasti korupcie, finančnej kriminality, prania špinavých peňazí, daňových podvodov a únikov, o ktorých písali zavraždení novinári. Malte a Slovensku odporúča plnú spoluprácu s Europolom, „ktorý by mal mať neobmedzený prístup k relevantným vyšetrovacím spisom“.

Najvyššie možné štandardy

Poslanci ocenili dosiahnutý pokrok vo vyšetrovaní vrážd Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Zároveň vyzvali na jeho pokračovanie s cieľom odhaliť všetky aspekty prípadu, vrátane prípadných politických väzieb na spáchané trestné činy.

V súvislosti s rozhodnutím zveriť vyšetrovanie údajných plánovaných vrážd prokurátorov Petra Šufliarskeho a Maroša Žilinku, a tiež právnika Daniela Lipšica policajnej inšpekcii ministerstva vnútra poslanci zdôraznili, že budú vývoj monitorovať.

Parlament ďalej vyzval Komisiu a Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) na riadne vyšetrenie všetkých údajných trestných činov týkajúcich sa korupcie a podvodov, vrátane zneužívania poľnohospodárskych dotácií Európskej únii. Ako uviedla Mellak v stanovisku, „zintenzívniť boj proti korupcii a organizovanému zločinu by však malo aj samotné Slovensko“.

V súvislosti s aktuálnou voľbou sudcov ústavného súdu europoslanci vyzvali, aby proces ich výberu, ako aj vymenovaní kandidáti napĺňali najvyššie možné štandardy transparentnosti, kontroly a zodpovednosti.

Únos Vietnamca

Výbor sa vyjadril aj k únosu vietnamského občana z Nemecka, v ktorom mohla zohrať istú úlohu aj slovenská vláda. Poslanci vyzvali v tejto súvislosti na pokračovanie spolupráce nemeckých a slovenských orgánov a komplexné vyšetrenie prípadu, vrátane údajného zapojenia bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Schválený text tiež vyzýva vládu, aby zaistila novinárom bezpečnosť, a vyjadruje znepokojenie nad vyhláseniami niektorých slovenských politikov, ktoré spochybňujú význam nezávislej žurnalistiky. Poslanci v tejto súvislosti kritizovali napríklad verejné vyhlásenia bývalého premiéra Roberta Fica. Parlament odsúdil nedostatok transparentnosti vo vlastníctve médií na Slovensku.

V nadväznosti na odchod viacerých novinárov z RTVS sa zamýšľajú aj nad mierou nezávislosti a kvality verejnoprávnych médií v krajine. Uznesenie si všíma aj diskusie o úpravách tlačového zákona na Slovensku.

„Revízia aktuálneho právneho rámca poskytuje príležitosť na posilnenie slobody médií a novinárov,“ tvrdia europoslanci a dodávajú, že súčasný legislatívny návrh predstavuje riziko obmedzenia slobody médií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján KuciakMartina Kušnírová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópsky parlamentOLAF Európsky úrad pre boj proti podvodom