Europarlament nemôže podľa Flašíkovej-Beňovej suplovať národný, Štefanec poukázal aj na dobré kroky

NR SR: Slovenskí europoslanci v parlamente
Zľava: Europoslankyne Monika Smolková a Monika Flašíková Beňová počas prvého vystúpenia slovenských europoslancov v pléne Národnej rady SR, ktoré umožňuje nový rokovací poriadok. Bratislava, 31. marec 2017. Foto: SITA/Peter Maďar

BRATISLAVA 31. marca (WebNoviny.sk) – Europoslanci sa zhodli, že europarlament by sa nemal zrušiť. Odpovedali tak na otázku slovenských poslancov v Národnej rade Slovenskej republiky.

Ako uviedli, europoslanci sú volení priamo občanmi jednotlivých členských krajín a je dobré, aby sa zúčastňovali na rokovaniach v Bruseli. Eduard Kukan zdôraznil, že Európa potrebuje lídrov s jasnou víziou.

Slovenskí zákonodarcovia položili viaceré otázky. Na jednu z nich odpovedal Richard Sulík (SaS), podľa ktorého slovenské predsedníctvo v Rade EÚ neprispelo k brexitu. „Briti sa rozhodli sami,“ povedal. Okrem toho Sulík zdôraznil, že je za to, aby sa viac kompetencií vrátilo z Bruselu do rúk jednotlivých štátov EÚ. „Treba si rozmyslieť, ktoré kompetencie dáme Bruselu,“ povedal s tým, že napríklad o zavedení konkrétnych daní by mali rozhodovať jednotlivé krajiny slobodne. Europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová zdôraznila, že európsky parlament nemôže suplovať kompetencie národných parlamentov. Podľa nej europarlament môže iba zosúlaďovať legislatívu jednotlivých krajín.

Europoslanec Ivan Štefanec poukázal na dobré kroky europarlamentu. Napríklad zrušenie roamingu v EÚ ako aj to, že europoslanci pracujú na energetickej únii, ktorá zabezpečí nižšie ceny energií pre občanov v EÚ. „Pracujeme na odstránení bariér, aby sme spoločný trh dôsledne dokončili. Spoločný trh v oblasti tržieb v súčasnosti celkom nefunguje,“ uviedol. Europoslankyňa Monika Smolková pochválila, ako Slovensko zvládlo predsedníctvo v Rade EÚ.

Slovenskí europoslanci dnes vystúpili v Národnej rade Slovenskej republiky. Vďaka novému rokovaciemu poriadku im to umožnil predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Pozvanie prijali viacerí europoslanci.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoEduard KukanIvan ŠtefanecMonika SmolkováRichard Sulík
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky