Europarlament prijal legislatívu na zmiernenie dopadov tvrdého brexitu, no bude mať obmedzenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Brexit
Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 13. marca (WebNoviny.sk) – Legislatívu, ktorej cieľom je minimalizovať negatívne dopady prípadného tvrdého brexitu v oblasti dopravy, sociálneho zabezpečenia či programu Erasmus, v stredu schválil Európsky parlament.

Súčasťou legislatívneho balíka sú právne záruky pre študentov a učiteľov, ktorí v rámci programu Erasmus pôsobia aktuálne v Spojenom kráľovstve alebo z neho pochádzajú a nachádzajú sa v inom členskom štáte EÚ, ale aj opatrenia na zachovanie základných služieb leteckej, cestnej, autobusovej a nákladnej dopravy medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou. Informovala o tom tlačová atašé EP na Slovensku Soňa Mellak.

Platnosť opatrení bude časovo obmedzená

Nová legislatíva by tiež mala zaistiť pokračovanie financovania programov EÚ zameraných na budovanie pozitívnych cezhraničných vzťahov a vzťahov medzi komunitami v Írsku a Severnom Írsku.

Ďalšie opatrenia umožnia lodiam z EÚ a Spojeného kráľovstva dočasne pokračovať v rybolove v britských a úniových vodách. Nová legislatíva neposkytuje rovnaké výhody, aké prináša členstvo krajiny v Európskej únii, či aké by zabezpečili prechodné ustanovenia.

Platnosť núdzových opatrení bude časovo obmedzená, prijaté budú jednostranne Európskou úniou. Niektoré z nich sa budú uplatňovať iba za predpokladu, že Spojené kráľovstvo recipročne prijme podobné opatrenia.

Umožnia aj dokončiť vzdelávanie

Schválené právne predpisy by mali napríklad umožniť dokončenie vzdelávacích aktivít študentov a učiteľov v Spojenom kráľovstve alebo z neho v programe Erasmus, zachovanie pred brexitom získaných nárokov sociálneho zabezpečenia pre občanov EÚ v Spojenom kráľovstve a britských občanov v Únii.

Umožní aj poskytovanie dopravných služieb britských prevádzkovateľov nákladnej a autobusovej dopravy a služieb leteckej dopravy za predpokladu, že Spojené kráľovstvo zaujme voči prevádzkovateľom a leteckým spoločnostiam z EÚ rovnaký prístup a tiež dočasné rybolovné oprávnenia pre lode EÚ v britských vodách a rybolovné operácie britských lodí vo vodách EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Európsky parlament