Europarlament: UKIP mala zneužiť grant na kampaň za brexit

Nigel Farage
Nigel Farage oznámil odstúpenie z funkcie predsedu UKIP v pondelok 4. júla. Povedal, že dosiahol svoj cieľ, keď zabezpečil, aby Británia hlasovala za odchod z únie. Dodal však, že si ponechá kreslo v Európskom parlamente. Foto: Stefan Rousseau/PA via AP

ŠTRASBURG/LONDÝN 22. novembra (WebNoviny.sk) – Európsky parlament (EP) obvinil Stranu nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP), že minula 172.000 eur z jeho grantu na kampaň za odchod Británie z Európskej únie.

Britská volebná komisia začala v utorok vyšetrovať, ako UKIP využila financie z grantu udeleného prostredníctvom Aliancie za priamu demokraciu v Európe (ADDE), v ktorej má UKIP hlavné slovo. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

EP každoročne udeľuje európskym politickým stranám, medzi ktoré patrí aj ADDE, granty na pokrytie ich výdavkov v súvislosti s ich pôsobením v rámci EÚ. Na základe pravidiel EP tieto granty nesmú byť využité na financovanie národných politických strán a národných volebných či referendových kampaní.

Európsky parlament v pondelok po audite ADDE konštatoval, že UKIP pod vedením Nigela Faragea porušila pravidlá o výdavkoch a musí uvedený grant vrátiť.

Členovia UKIP v ADDE porušili podľa EP pravidlá financovania európskej strany tým, že pred britskými voľbami v roku 2015 a pred júnovým referendom o vystúpení Británie z EÚ v roku 2016 financovali z grantu deväť predvolebných prieskumov.

Britská volebná komisia teraz vyšetruje, či UKIP prijatím „neprípustných darov“ porušila aj britské volebné zákony, uviedla DPA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Nigel Farage
Firmy a inštitúcie Európsky parlament