Európe hrozia po enormnej zime ničivé povodne

Zima, sneh
zima, sneh Foto: SITA/AP
Záplavy v Austrálii
Foto: SITA/AP

ŽENEVA 21. februára (WEBNOVINY) – Krajiny strednej a východnej Európy, ktoré v uplynulých týždňoch ochromili prívaly snehu, by sa mali pripraviť na ďalšie problémy, keďže náhly odmäk môže vyvolať ničivé povodne.

Osobitná zástupkyňa generálneho tajomníka OSN pre znižovanie rizika katastrof Margareta Wahlströmová to uvádza vo svojom utorňajšom vyhlásení, kde upozorňuje, že „zatiaľ čo tisíce ľudí od Srbska po Bulharsko zostávajú zapadnuté, objavujú sa varovné znamenia, že straty na životoch a majetku zvýšia ničivé povodne“.

Naráža tým zrejme na predpovede, podľa ktorých by sa malo v uvedenom regióne v priebehu najbližších dní výrazne otepliť.

Hovorca Medzinárodnej stratégie OSN pre zmierňovanie následkov katastrof (UNISDR) Denis McClean medzitým vyzval úrady v ohrozených krajinách, aby včasným plánovaním zamedzili „stratám na životoch, ak povodne naozaj prídu“.

Silné sneženie zasiahlo veľkú časť Európy v rámci vlny mimoriadne chladného počasia, ktorá si podľa zverejnených štatistík vyžiadala vyše 600 ľudských životov.

Očakávaný odmäk môže byť podľa UNISDR doteraz najväčšou skúškou pre Európsky systém varovania pred povodňami (EFAS), ktorý vytvorila Európska komisia po rozsiahlych záplavách na Labe a Dunaji v roku 2002.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom