Európe hrozia sociálne konfliktky, Slovensko si polepšilo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Bojovník
Protest proti zastavaniu slávneho námestia obchodným domom prerástol v tureckom Istanbule do niekoľkodňových masových štrajkov proti vláde. Foto: SITA/AP

ŽENEVA 4. júna (WEBNOVINY) – Potenciál pre vznik sociálnych nepokojov je v Európskej únii vyšší ako inde vo svete a rozdiely medzi chudobnými a bohatými, ktoré sú celosvetovo hlavným zdrojom spoločenských napätí, budú pravdepodobne ďalej rásť.

Informovala o tom v pondelok Medzinárodná organizácia práce (ILO). Nárast sociálnych nepokojov v podobe štrajkov, zastavenia práce, pouličných protestov a demonštrácií od začiatku finančnej krízy v roku 2008 zaznamenali vo väčšine krajín sveta.

Riziko je však „najvyššie v krajinách európskej dvadsaťsedmičky – vzrástlo z 34 % v rokoch 2006 až 2007 na 46 % medzi rokmi 2011 a 2012,“ tvrdí ILO v aktuálnej správe. Riziko však nie je rovnomerne rozložené a najmenej v siedmich štátoch únie sa nezvýšilo.

Medzi najviac ohrozené krajiny v EÚ správa zaraďuje Cyprus, Českú republiku, Grécko, Taliansko, Portugalsko, Slovinsko a Španielsko. Riziko sociálnych konfliktov po roku 2010, naopak, kleslo v Belgicku, Nemecku, Fínsku, na Slovensku a vo Švédsku.

Možnosť eskalácie sociálnych napätí sa od začiatku globálnej krízy zvýšila aj v Rusku a postkomunistických krajinách mimo EÚ, ako aj v južnej Ázii a rozvinutých krajinách, ktoré nie sú členmi únie.

V Latinskej Amerike a Karibiku riziko vďaka vládnym opatreniam na podporu zamestnanosti kleslo a pravdepodobnosť sociálnych konfliktov sa zmenšila aj v rastúcich ekonomikách subsaharskej Afriky, v juhovýchodnej Ázii či v tichomorskom regióne, uviedla ILO.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EU Európska únia