Europol vyzýva na spoluprácu medzi spravodajskými službami

Rob Wainwright
Šéf Europolu Rob Wainwright žiada o lepšiu spoluprácu medzi spravodajskými službami Európskej únie. Foto: SITA/AP

HAAG 24. februára (WEBNOVINY) – Európska policajná organizácia Europol žiada v záujme efektívnejšieho boja proti terorizmu lepšiu spoluprácu medzi spravodajskými službami naprieč krajinami EÚ.

Podľa pondelňajších slov šéfa Europolu Roba Wainwrighta totiž následne jeho organizácia môže úspešnejšie pomáhať pri odhaľovaní a sledovaní extrémistov a cezhraničného toku zbraní či peňazí v záujme prevencie pred ďalšími ozbrojenými útokmi podobným tým v Paríži či v Kodani.

Wainwright zároveň podotkol, že jeho organizácia už má databázu približne troch tisíc ľudí, ktorí odcestovali do Sýrie a Iraku, aby bojovali po boku radikálov. Podľa jeho slov je však ich skutočný počet oveľa vyšší. V tomto by jej však pomohli informácie, ktorými disponujú jednotlivé krajiny únie s cieľom hľadať súvislosti a prepojenie medzi jednotlivými menami.

„Všetko sú to možné cesty ako identifikovať a zadržať týchto podozrivých pred uskutočnením útoku. No kľúčová je efektívnejšia a systematickejšia cezhraničná spolupráca naprieč Európou,“ povedal Wainwright.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rob Wainwright
Firmy a inštitúcie Europol