Europoslanci chcú pokračovať v sankciách voči Rusku

Ruská vlajka
Foto: SITA/AP

BRUSEL 15. januára (WEBNOVINY) – Európsky parlament v vo štvrtok schválenom uznesení vyzval na pokračovanie sankcií voči Rusku, kým Moskva nezmení svoju agresívnu politiku na Ukrajine, nezačne rešpektovať prímerie, nestiahne svoje jednotky a neprestane podporovať separatistov.

Poslanci odsúdili akty terorizmu na Ukrajine a vyzvali Európsku komisiu na vypracovanie stratégie proti „ruskej informačnej vojne“. Požadujú tiež viac podpory pre ukrajinské reformné úsilie, pomoc pri prekonávaní humanitárnej krízy a rozšírenie obranných kapacít krajiny.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Parlament v uznesení dôrazne odsúdil „agresívnu a expanzívnu politiku Ruska“, ako aj „akty terorizmu a zločinné konanie separatistov a ostatných nelegálnych síl vo východnej Ukrajine“. Poslanci zároveň vyzvali Európsku radu, aby na svojom marcovom zasadnutí zachovala súčasné sankcie voči Rusku a prijala súbor kritérií, na základe ktorých by mohlo dôjsť k zrušeniu sankcií.

Medzi tieto kritériá by podľa poslancov malo patriť rešpektovanie prímeria, bezpodmienečné stiahnutie všetkých ruských vojsk a ilegálnych ozbrojených skupín z Ukrajiny, výmena všetkých zajatcov a obnova ukrajinskej kontroly nad celým svojím územím vrátane Krymu. V prípade, že Rusko prijme ďalšie opatrenia vedúce k destabilizácii Ukrajiny, lídri na marcovom summite by mali rozšíriť sankcie na oblasť jadrového sektora a medzinárodných finančných transakcií, uvádza sa v uznesení.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Európsky parlament