Europoslanci hovorili s Gálom o právnom systéme Slovenska a hierarchii justičných orgánov

Gábor Gál
Minister spravodlivosti SR Gábor Gál. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 18. septembra (WebNoviny.sk) – Delegácia europoslancov sa stretáva už druhý deň s predstaviteľmi SR. Podvečer rokovali europoslanci s ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom.

Výber sudcov bude transparentnejší

Keďže v prípade vraždy Kuciaka a jeho priateľky má rezort spravodlivosti iba určité kompetencie, pýtali sa europoslanci hlavne na fungovanie slovenského právneho systému, hierarchiu justičných orgánov, ale aj na aktuálne diskutovanú voľbu ústavných sudcov, agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Zuzana Drobová. Minister Gál im vysvetlil, že súčasne platný výber ústavných sudcov je nedostačujúci, preto kritériá rezort spravodlivosti sprísňuje.

„Aj podľa zlých pravidiel sa dajú zvoliť dobrí kandidáti a naopak. Podstatné je, že otvárame proces voľbypre poslancov, aj pre verejnosť a výber bude rozhodne transparentnejší. Verejné vypočúvanie a inak nastavený proces výberu pomôžu vyselektovať vhodných kandidátov a verím, že tí slabí kandidáti možno sami na základe prísnejších kritérií zvážia svoju kandidatúru,“ cituje tlačová správa MS SR vyjadrenie Gábora Gála.

Dôvodom návštevy je aj korupcia

Poslanci Európskeho parlamentu sú od pondelka na návšteve Bratislavy. Dôvodom dvojdňovej návštevy delegácie poslancov Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) je preverenie situácie v oblasti bezpečnosti novinárov, ale aj korupcie a dodržiavania princípov právneho štátu.

Agentúru SITA o tom informovala tlačová atašé Európskeho parlamentu na Slovensku Soňa Mellak. V pondelok sa stretli s prezidentom SR Andrejom Kiskom a dnes sa postupne stretávajú so špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom, s policajným prezidentom Milanom Lučanským, s ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom a premiérom Petrom Pellegrinim a ministerkou vnútra Denisou Sakovou.

O výsledkoch stretnutí budú informovať dnes večer na tlačovej konferencii. Poslanci EP s rovnakým cieľom navštívia tento týždeň aj Maltu, kde vlani v októbri zabila bomba v aute novinárku Daphne Caruanu Galiziu.

Ďaľšia návšteva čaká Maltu

Nová pracovná skupina k právnemu štátu a boju proti korupcii, ktorá vznikla v rámci Výboru pre občianske slobody (LIBE), aby zmonitorovala najmä situáciu na Malte a na Slovensku, odporúčala práve návštevu hlavných miest oboch štátov, Bratislavy a Valetty na zhromaždenie ďalších poznatkov k týmto prípadom. Skupine predsedá poslankyňa Sophie in ‚t Veld (ALDE, NL) a každú politickú frakciu v EP v nej zastupuje jeden poslanec.

O smrti novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky archeologičky Martiny Kušnírovej sa verejnosť dozvedela 26. februára. Kuciak pracoval pre portál Aktuality.sk, písal o prepojení talianskej mafie na slovenské vládne špičky. To, čo vyplynulo z jeho nedokončeného článku, viedlo neskôr k demisii ministra vnútra Roberta Kaliňáka, premiéra Roberta Fica, ale aj k odchodu policajného prezidenta Tibora Gašpara.

Po Kuciakovej vražde sa na Slovensku konali najväčšie protesty, zhromaždenia a pochody od novembra 1989, zúčastnili sa na nich desiatky tisícok ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gábor GálJán KuciakMartina Kušnírová