Europoslanci navrhli Snowdena na Sacharovovu cenu

Snowden
Edward Snowden Foto: SITA/AP

ŠTRASBURG 11. septembra (WEBNOVINY) – Ľavicové frakcie európskeho parlamentu v stredu navrhli bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Edwarda Snowdena na prestížnu Sacharovovu cenu, ktorú každoročne udeľuje zákonodarný zbor EÚ.

Podľa frakcie Zelení si Snowden cenu za prínos pre ľudské práva zaslúži za „vrhnutie svetla na systematické porušovanie osobných slobôd zo strany amerických a európskych tajných služieb„, uvádza sa v stredajšom stanovisku lídrov europarlamentnej skupiny Daniela Cohn-Bendita a Rebeccy Harmsovej.

Podľa ich slov Washingtonom stíhaný Američan „riskoval svoju slobodu, aby nám pomohol ochrániť tú ochránil našu„.

K ich iniciatíve sa pridala aj frakcia Európska zjednotená ľavica a Severská zelená ľavica. Podľa ich vyhlásenia sa „s informátormi nemôže zaobchádzať ako so zločincami a musia mať našu ochranu„. Ako sa píše ďalej, Snowden „riskoval svoj život v záujme potvrdenia toho, čo sme dlho tušili vo veci hromadného sledovania internetovej komunikácie, veľkého škandálu dnešných čias„. Celosvetové sledovanie telefonickej a internetovej komunikácie prezradil Snowden v júni vybraným denníkom. Následne utiekol cez Hongkong do Ruska, kde v auguste dostal azyl.

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia, ktorá nesie meno sovietskeho fyzika a disidenta Andreja Sacharova udeľuje Európsky parlament každoročne od roku 1988 výnimočným osobnostiam alebo organizáciám, ktoré významnou mierou prispeli k boju za ľudské práva alebo demokraciu.

Súčasťou ocenenia je aj finančná odmena vo výške 50 000 eur. V minulosti cenu pomenovanú sovietskom vedcovi a disidentovi získali aj juhoafrický prezident Nelson Mandela či exšéf OSN Kofi Annan.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Edward SnowdenNelson Mandela