Europoslanci rokovali o novej reforme dane z pridanej hodnoty, na výber mali dva návrhy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Európsky parlament
Foto: ilustračné, SITA/AP

BRATISLAVA 3. októbra (WebNoviny.sk) – Poslanci Európskeho parlamentu navrhujú limitovať sadzbu dane z pridanej hodnoty v Európskej únii (EÚ) na maximálne 25 %. Vyplýva to z dokumentov, ktoré v stredu schválil Európsky parlament.

Návrhy týkajúce sa DPH

Poslanci mali na programe dva legislatívne návrhy týkajúce sa dane z pridanej hodnoty, ktoré boli okrem iného zamerané na reformu systému DPH a sprehľadnenie cezhraničných pravidiel. O oboch návrhoch budú teraz rokovať ministri financií krajín Európskej únie.

Plénum Európskeho parlamentu podporilo návrhy komisie, ktoré mali za cieľ uľahčiť malým a stredným podnikom obchodovanie na jednotnom trhu a znížiť rozsah podvodov s DPH a tiež viesť k vytvoreniu jednotnejšieho systému sadzieb DPH.

Nad rámec predloženého návrhu komisie však okrem spomínanej maximálnej sadzby DPH na úrovni 25 % navrhli zaviesť ustanovenie mechanizmov na riešenie sporov, zriadenie systému automatickej notifikácie zmien v pravidlách týkajúcich sa DPH v rôznych členských štátoch a spustenie informačného portálu, ktorý by poskytoval informácie o sadzbách DPH naprieč úniou.

Nové pravidlá obmedzia daňové podvody

Považujem za dôležité a prínosné, že sa EÚ usiluje o zníženie administratívnej záťaže a zlepšenie výberu DPH. Na druhej strane je potrebné zabezpečiť, aby bola zachovaná suverenita členských štátov pri určovaní výšky sadzieb DPH,“ uviedol na margo schválených materiálov europoslanec Branislav Škripek.

Ako dodal ďalší slovenský zástupca v europarlamente Ivan Štefanec, rôzne pravidlá pri nastavovaní sadzby DPH deformovali vnútorný trh EÚ a vytvárali priestor pre daňové podvody a špekulácie. „Nové pravidlá zavádzajú zoznam produktov, na ktoré sa znížená DPH nemôže aplikovať a tiež zjednocujú rôzne a často protichodné predpisy,“ doplnil.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav ŠkripekIvan Štefanec
Firmy a inštitúcie Európsky parlament