Europoslanci si uctia pamiatku zavraždeného Kuciaka, stretli sa aj s prezidentom Kiskom

Europoslanci
Zľava: Europoslanci Ingeborg Grässle z EPP, Nemecko, Claude Moraes z S&D, Veľká Británia, Ryszard Czarnecki z ECR, Poľsko, Sophia in't Veld z ALDE, Holandsko, Benedek Jávor zo Zelení/EFA, Maďarsko a Marco Valli z EFDD, Taliansko počas prijatia delegácie europoslancov, ktorí prišli na Slovensko v súvislosti s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a zneužívania eurofondov v Prezidentskom paláci. Bratislava, 8. marec 2018. Foto: SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 8. marca, 12:58

BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) – Delegácia šiestich poslancov Európskeho parlamentu začína vo štvrtok na Slovensku dvojdňovú pracovnú cestu. Ako agentúru SITA informovala tlačová atašé Európskeho parlamentu na Slovensku Soňa Mellak, dôvodom je vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Delegácia pozostáva z poslancov Ingeborg Grässle (EPP, Nemecko), spolupredsedníčka delegácie, Claude Moraes (S&D, Veľká Británia), spolupredseda delegácie, Ryszard Czarnecki (ECR, Poľsko), Sophia in’t Veld (ALDE, Holandsko), Benedek Jávor (Zelení/EFA, Maďarsko) a Marco Valli (EFDD, Taliansko)

Kiska privítal záujem europoslancov

V rámci série rokovaní sa s europoslancami stretol aj prezident SR Andrej Kiska, ktorý privítal záujem európskych poslancov o situáciu na Slovensku po vražde novinára. „Verím, že sa na všetkých stretnutiach stretnú s maximálnou otvorenosťou zo slovenskej strany a ochotou odpovedať na všetky otázky, lebo je v záujme Slovenska objasniť túto vraždu mladých ľudí,“ uviedol Kiska.

Poslanci sa počas pracovnej cesty vo štvrtok pred prijatím u prezidenta stretli s mimovládnymi organizáciami zaoberajúcimi sa bojom proti korupcii a so zástupcami médií. Na programe majú stretnutia s ministrom financií Petrom Kažimírom a s vicepremiérom pre investície a informatizáciu Petrom Pellegrinim, s premiérom Robertom Ficom a ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a na záver s ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou.

V piatok majú na programe stretnutie s prezidentom policajného zboru Tiborom Gašparom, šéfom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Petrom Hraškom, ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou, generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom, navštívia Najvyšší kontrolný úrad a tiež obec Veľká Mača, kde si uctia pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Ochrana novinárov témou plenárnej rozpravy

Po jednotlivých stretnutiach sa v piatok v priestoroch Informačnej kancelárie EP v Bratislave uskutoční tlačová konferencia spolupredsedov delegácie. Po návrate zo Slovenska poslanci spíšu správu, ktorá bude predložená Konferencii predsedov (predseda Európskeho parlamentu a lídri politických skupín) a následne zverejnená.

Rozhodnutie vyslať delegáciu na prieskumnú pracovnú cestu na Slovensko v súvislosti s vraždou novinára Kuciaka prijala Konferencia predsedov 1. marca. Program cesty a zloženie delegácie Konferencia predsedov schválila 7. marca.

Vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej ako aj ochrana novinárov v Európe budú na budúci týždeň počas zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu predmetom samostatnej plenárnej rozpravy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaJán KuciakRobert Fico
Firmy a inštitúcie Európsky parlamentPPA Pôdohospodárska platobná agentúra