Europoslanec Štefanec považuje Hamás za teroristickú organizáciu, Izrael má plné právo sa brániť

Ivan Štefanec
Europoslanec za Kresťanskodemokratické hnutie Ivan Štefanec. Foto: archívne, SITA/AP

Hnutie Hamás je teroristickou organizáciou a Izrael má plné právo sa pred jej aktivitami brániť. Pre agentúru SITA to uviedol europoslanec Ivan Štefanec (KDH/EPP). Jeho odpoveď poskytla asistentka europoslanca Veronika Priecelová.

Štefanec zdôraznil, že ide o ďalšie pokračovanie mnohoročného konfliktu medzi štátom Izrael a palestínskymi organizáciami, kde opäť trpia nevinní civilisti. „Európska diplomacia už minulý týždeň vyzvala na ukončenie konfliktu a na vzájomné rokovania o sporných otázkach, najmä o náboženskom využívaní Chrámovej hory či stavaní osád,“ povedal europoslanec. Dodal, že europarlament bude o situácii v regióne rokovať aj počas tohto týždňa.

Europoslanec tvrdí, že konflikt Izraela a Palestíny má hlboké historické a náboženské korene a jeho jednoduché riešenie neexistuje. „Európska únia preferuje vytvorenie dvoch štátov, ktoré medzi sebou nadviažu normálne styky a budú koexistovať na základe medzinárodného práva,“ dodáva Štefanec.

Palestínska militantná organizácia Hamas, ktorá vládne v Pásme Gazy, vypálila v pondelok 10. mája rakety na izraelské hlavné mesto Jeruzalem. Izrael útok opätoval. Počet obetí na oboch stranách konfliktu neustále rastú a na upokojenie konfliktu už vyzvali viaceré svetové mocnosti a ich lídri. Nepokoje a ostreľovanie ale napriek tomu pokračujú.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Štefanec
Firmy a inštitúcie Hamás