Europoslankyňa Záborská skočila Flašíkovej-Beňovej do vlasov

Anna zaborska
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 10. decembra (WEBNOVINY) – Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský obvinil Smer-SD z dvojtvárnosti pri témach ochrany rodiny a života doma a na európskej pôde.

Ako povedal Hrušovský na tlačovej besede, doma predstavitelia Smeru-SD deklarujú ochotu chrániť rodinu a život, ale na európskych fórach využívajú módne trendy, možno populárne, ktoré sú nezlučiteľné s prirodzenými zákonmi. Upozornil pri tom na Správu o dodržiavaní ľudských práv v EÚ, ktorej spravodajkyňou v Európskom parlamente je europoslankyňa Smeru-SD Monika Flašíková Beňová.

Podľa europoslankyne za KDH Anny Záborskej nebola Flašíková Beňová ochotná ako spravodajkyňa k správe diskutovať o pozmeňujúcich návrhoch, neakceptovala ich.

Flašíkovej správa je vraj nezrozumiteľná

Flasikova
Foto: SITA/Michal Burza

Preto Európska ľudová strana podala k tejto rezolúcii alternatívu, o ktorej sa bude v Európskom parlamente tento týždeň hlasovať. Cieľ ľudovcov podľa nej bol, aby rezolúcia jasne definovala základné ľudské práva. „Správa Flašíkovej je nezrozumiteľná, jej text je nejasný. Dá sa rôzne vysvetľovať,“ vyhlásila Záborská.

Správa Európskej ľudovej strany hovorí o ochrane údajov, otázke migrantov. „Pôvodný text hovorí, že EÚ by mala zohľadňovať práva a povinnosti rodičov pri ich deťoch. Náš návrh jasne hovorí, že prvotnou povinnosťou rodičov sú životné podmienky ich detí. Hovoríme jasne a zreteľnou rečou,“ konštatovala.

Podľa Záborskej Flašíkovej správa je iniciatívna, teda nemá dopad na členské štáty, ale ide o navodenie atmosféry, pretože ľudia nevedia, aký je rozdiel medzi záväzným dokumentom a iniciatívnou správou.

Takéto správy posúvajú vysvetľovanie rodiny a ochrany života do polohy, ktorá bola pred siedmimi rokmi nemožná. Alternatívne rodiny pred siedmimi rokmi boli rodiny neúplné, s jedným rodičom, alebo znovu zosobášené. Po siedmich rokoch sú to rodiny na rovnakej úrovni s manželstvom osôb rovnakého pohlavia,“ zdôraznila.

Nech sa KDH venuje morálnej očiste vlastnej strany, odkázala Flašíková

Anna zaborska
Foto: SITA/Diana Černáková

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) by sa malo podľa europoslankyne za Smer-SD Moniky Flašíkovej Beňovej venovať morálnej očiste vlastnej strany a potom sa budú mať právo vyjadrovať k iným stranám. Ako povedala Flašíková Beňová pre agentúru SITA, Anna Záborská je vnímaná v Európskom parlamente ako poslanec, ktorý neakceptuje iné názory, ako sú jej bigotne katolícke.

Spolu s kolegami z progresívnych politických skupín som za modernú EÚ, rešpektujúcu občanov všetkých štátov. Mrzí ma elitársky prístup Záborskej, pretože práve v čase ekonomickej a sociálnej krízy sme ako EP povinný ukázať občanom, že chránime ich základné práva,“ vyhlásila s tým, že tak ako ona rešpektuje náboženskú slobodu Záborskej, bola by veľmi rada, keby Záborská rešpektovala, že EÚ neobývajú len bigotní katolíci, ale aj iní ľudia.

Podľa Flašíkovej Beňovej návrhy Záborskej nepodporila vo výbore ani jej vlastná frakcia. „Európska ľudová strana pripravila pozmeňujúci návrh na tlak Záborskej a spôsobom, ktorý je v EP neštandardný, podala ho päť minút pred uzávierkou podávania návrhov,“ upozornila europoslankyňa Smeru-SD.

Zároveň zdôraznila, že v správe, pri ktorej je spravodajkyňou, sa prvýkrát uvádzajú témy reprodukčného zdravia, sexuálnej výchovy, plánovaného rodičovstva a uplatňovanie legislatívy legálnych inetrrupcií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna ZáborskáMonika BeňováPavol Hrušovský