Európska centrálna banka zredukovala prognózu rastu ekonomiky a inflácie v eurozóne

Euro, Ecb, Európska centrálna banka
Znak meny Euro stojaci pred Európskou centrálnou bankou vo Frankfurte, Nemecko. Foto: ilustračné, SITA/AP

FRANKFURT 7. marca (WebNoviny.sk) – Európska centrálna banka (ECB) zredukovala prognózu rastu ekonomiky a inflácie v eurozóne. Banka predpokladá, že hospodárstvo 19-členného bloku v tomto roku posilní iba o 1,1 percenta, pričom doteraz rátala s jeho rastom o 1,7 percenta.

Inflácia v eurozóne podľa novej predpovede ECB bude v tomto roku na úrovni 1,2 percenta, doteraz očakávala infláciu vo výške 1,6 percenta. O zhoršení prognózy informoval šéf ECB Mario Draghi po štvrtkovom zasadaní banky.

ECB podniká kroky v záujme podpory slabnúcej ekonomiky odložením dátumu zvyšovania úrokových sadzieb a ohlásením nového kola poskytovania lacných úverov peňažným ústavom. Po svojom štvrtkovom zasadaní ECB uviedla, že úroky nezvýši prinajmenšom do konca tohto roka. Doteraz banka hovorila, že úroky zdvihne najskôr na jeseň tohto roka.

Banka na zasadaní zároveň rozhodla o ponechaní svojich kľúčových úrokových sadzieb na nezmenenej úrovni. Znamená to, že hlavná sadzba pre poskytovanie úverov bankám zostáva na nulovej úrovni. Depozitnú sadzbu ECB potvrdila v negatívnom teritóriu, a to na úrovni mínus 0,4 percenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna banka