Európska frakcia socialistov chce pozastaviť členstvo Smeru

Robert Fico
Premiér Robert Fico cíti odklon od záverov prijatých na summite eurozóny, kde sa krajiny dohodli, že nesúhlasia s akýmkoľvek odpisovaním gréckeho dlhu. Foto: SITA/Diana Černáková

BRUSEL 23. septembra (WebNoviny.sk) – Predseda frakcie Socialistov a demokratov (S&D) v Európskom parlamente Gianni Pittella navrhol pozastaviť členstvo strany Smer-SD v Strane európskych socialistov (PES). Návrh predložil na zasadnutí lídrov frakcie v Bruseli ešte pred popoludňajším summitom Európskej rady. Informovala o tom S&D, ktorá je politickou skupinou (klubom) PES v Európskom parlamente, na svojej webovej stránke.

Pittella uviedol, že „postoj, jasne daný najavo pánom Robertom Ficom, že masovú migráciu moslimských prisťahovalcov, ktorí začnú stavať mešity, nebudeme trpieť, alebo názor o obmedzovaní slobody moslimov v Európe, či názor, že Slovensko je vytvorené pre Slovákov, nie pre menšiny, spôsobujú ťažkosti celej progresívnej rodine“.

Fico má vysvetliť svoje postoje pred PES

„Vytrvalá neochota prevziať zodpovednosť a prejaviť solidaritu v utečeneckej kríze je v rozpore s našimi hodnotami a politickým presvedčením. Človek sa nemôže jednoducho označiť za progresívneho, musí to prejaviť aj slovami a činmi. Preto navrhujem, aby predseda PES pán (Sergej) Stanišev začal procedúru pozastavenie členstva strany Smer a aby zároveň pozval pána Fica, nech vysvetlí svoje postoje pred PES,“ dodal Pittella.

Strana Smer-SD nikdy nespochybňovala potrebu pomoci utečencom a aktívne sa podieľala na návrhoch pre spoločné európske riešenie najväčšej migračnej krízy v histórii EÚ. Píše sa v stanovisku poslankyne Európskeho parlamentu Moniky Flašíkovej Beňovej.

„Odmietnutie povinného prerozdelenia sme niekoľkokrát racionálne odôvodnili, nikdy sme však nespochybnili našu pripravenosť aktívne sa podieľať na pomoci,“ informovala. Predseda strany Smer-SD Robert Fico je podľa jej slov pripravený predložiť relevantné argumenty jeho postoja, ako aj postoja slovenskej vlády a NR SR, ktorá absolútnou väčšinou postoj predsedu vlády schválila.

Množstvo výrokov je nepravdivých

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Fico zároveň chápe, že predseda frakcie S&D v Európskom parlamente Gianni Pitella, ako reprezentant a zástupca Talianska na pôde Európskeho parlamentu, môže vnímať situáciu citlivejšie, pripomenula.

„Množstvo výrokov, ktoré predseda frakcie S&D uvádza ako dôvod pre svoj návrh, je nepravdivých a Robert Fico ich nikdy nepovedal. Preto sa jednoznačne ohradzuje proti spochybneniu vyznávania a dodržiavania hodnôt sociálnej demokracie zo strany Smeru,“ vysvetlila europoslankyňa. Navyše, procedúra na vylúčenie strany v tejto chvíli podľa nej začatá nebola a Smer je presvedčený, že k takejto procedúre ani nedôjde.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Monika BeňováRobert Fico
Firmy a inštitúcie Európsky parlamentSMER-SD