Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Platba kartou, žena, obchod
Foto: shutterstock.com
11. 06. 2013 6:30 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Európska komisia chce regulovať poplatky pri platbe kartou

BRATISLAVA 11. júna (WEBNOVINY) – Európska komisia má v pláne predstaviť svoje návrhy zmien v rámci mnohostranných výmenných poplatkov pri platbách kartou, pričom snahou zrejme bude zvýšená regulácia.

Ministerstvo financií sa už dávnejšie vyjadrilo, že je proti regulačným zásahom, nakoľko neeviduje v tejto oblasti v rámci SR žiadne problémy, pričom upozornilo na možné riziká narušenia súťaže.

Toto stanovisko rezortu podporuje aj Slovenský živnostenský zväz. „Nadmerná regulácia bude mať v konečnom dôsledku negatívne dopady na konkurencieschopnosť nielen slovenských podnikateľov,“ povedala generálna sekretárka zväzu Viola Kromerová.

Pokiaľ zákazník použije pri nákupe kartu, obchodník musí z transakcie odviesť svojej banke poplatok a táto musí časť odviesť banke zákazníka, ktorý platil kartou. Ambíciou únie bolo tieto poplatky znížiť, prípadne možno aj zrušiť.

Platba kartou niečo stojí

Kríza, peniaze, euro
Foto: Shutterstock

Ako povedal výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina, platba kartou je transakcia, ktorá niečo stojí.

Cena transakcie sa tvorí v konkurenčnom prostredí a podľa Kičinu existuje dostatočná konkurencia v oblasti platieb, aby zabezpečila optimálne ceny transakcií.

„Žiadny tím bruselských úradníkov nikdy nevypočíta lepšie ceny za transakcie uskutočnené platobnou kartou, než ako ich určuje trh,“ povedal Kičina.

Ako povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Finančná Hitparáda Maroš Ovčarik, určitá miera poplatku je opodstatnená.

Čím budú tieto poplatky pre obchodníkov nižšie, obchodníci budú mať väčší záujem o platby kartou. Dôležité je podľa Ovčarika nájsť rozumnú mieru aj pre banky, aby sa nestalo, že platby kartou sa pre nich stanú nezaujímavé.

Ak by Európska komisia poplatky za platby kartou aj úplne zakázala, neznamená to, že by banky vykonávali tieto transakcie zdarma. Podľa Kičinu je prirodzené, že by hľadali spôsob, ako svoje náklady súvisiace s kartovými platbami vykryť. Ak sa poplatky začnú umelo znižovať, môže to mať podľa Kičinu negatívny dopad na inovácie v oblasti kartových platieb a je možné, že sa zvýši cena iných bankových služieb, napríklad cena za vydanie platobnej karty.

Hotovostné platby sú drahšie

Peniaze, euro
Foto: SITA/Marián Peiger

Z pohľadu obchodníkov nové opatrenia povedú podľa Kromerovej k poklesu tržieb, a teda k nižším ziskom, zníženiu podnikateľských príležitostí a v konečnom dôsledku k strate konkurencieschopnosti, ktorá je nevyhnutná pre hospodársky rast každej ekonomiky.

Skúsenosti iných krajín, ako Španielsko, USA a Austrália, jednoznačne podľa nej preukázali, že takéto opatrenia viedli k zvýšeniu poplatkov za používanie platobných kariet s negatívnym dopadom na spotrebiteľov, pre ktorých sa platba kartou stala drahším a paradoxne menej atraktívnym spôsobom platby.

Pritom hotovostné platby sú drahšie ako platby kartami približne o 8 až 10 eur.

„Aj to je jeden z dôvodov, prečo Slovensko, ale aj mnoho ďalších krajín v rámci boja proti šedej ekonomike, ktorá preukázateľne narastá s objemom hotovostných platieb, pristúpili k legislatívnemu obmedzeniu hotovostných platieb,“ povedala Kromerová.

„Správnou cestou k lepším cenám za platby kartou je posilňovanie konkurencie, nie regulácia,“ skonštatoval Kičina. Dobré by podľa Ovčarika bolo, aby neupravovali napríklad poplatky za samotné platby kartou pre občanov.

Poplatok za platbu kartou je v súčasnosti v bankách pre bežných ľudí priemerne vo výške 0,15 eur za platbu. Väčšina balíkov, ktoré banky ponúkajú, má vo svojom zložení zahrnutý neobmedzený počet platieb kartou, takže klientov takéto platby nestoja nič. „Bolo by dobré, aby to takto zostalo a aby ľudia neboli demotivovaní využívať platby kartou kvôli poplatkom. To sa týka napríklad aj poplatkov za vydávanie kariet, prípadne ďalších poplatkov spojených s používaním kariet,“ uzavrel Ovčarik.

Odporúčané články

Nepredvídateľná legislatíva škodí Slovensku General Electric zaplatí desiatky miliónov eur, podľa Bruselu zavádzal pri akvizícii firmy LM Wind

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X