Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Potraviny paradajky trh
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/AP
8. augusta 2014 Ekonomika od SITASITA Diskusia()

Európska komisia chce tlmiť dopady ruského embarga na trh

BRATISLAVA 8. augusta (WEBNOVINY) – Európska komisia v reakcii na ruské embargo na potraviny, ktoré nadobudlo účinnosť 7. augusta, koordinuje tlmenie dopadov na európsky trh. „V prípade, že niektorí európski výrobcovia nebudú schopní nájsť alternatívne trhy, EÚ má k dispozícii možnosť pre dodatočnú podporu v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ,“ uviedla k vzniknutej situácii EK.

Podpora pre prechod na nové trhy

Podľa komisára pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Daciana Ciolosa sú v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky v pohotovosti nové a modernizované nástroje pre prípad krízy, vrátane krízových rezerv, ktoré sú už teraz k dispozícii. „Som presvedčený, že farmársky sektor v EÚ je odolný a je schopný rýchlo sa preorientovať na iné trhy a možnosti. Ale pre zabezpečenie hladkého prechodu na alternatívne trhy musí byť k dispozícii podpora,“ konštatoval.

Eurokomisár zároveň dodal, že absolvoval rozhovory s ministrami poľnohospodárstva členských krajín EÚ, vrátane talianskeho ministra a predsedu Rady ministrov. Taktiež dal pokyn svojmu rezortu, aby založili akčný tím, ktorý bude analyzovať možné dopady na jednotlivé poľnohospodárske sektory a zhodnotí spôsoby, ako účinne poskytnúť zmysluplnú podporu. Ciolos zvolal stretnutie skúsených expertov na poľnohospodárstvo zo všetkých členských krajín EÚ, ktoré sa uskutoční budúc týždeň 14. augusta.

Poľsko sa bude sťažovať

Poľsko sa bude Svetovej obchodnej organizácii (WTO) sťažovať v súvislosti s rozhodnutím Ruska zakázať poľský export ovocia a zeleniny do krajiny. Uviedol to poľský minister poľnohospodárstva Marek Sawicki. „Nemohli sme vyplniť žiadosť už skôr, pretože prvú oficiálnu korešpondenciu (týkajúcu sa zákazu) sme obdržali v stredu, dovtedy sme mali iba informácie z médií,“ povedal Sawicki pre denník Gazeta Wyborcza. Tento krok nasleduje po rozhodnutí Európskej komisie (EK) zriadiť pracovnú skupinu, ktorá posúdi vplyv ruských zákazov na export EÚ.

Moskva vo štvrtok zakázala dovoz ovocia, zeleniny, mäsa, rýb, mlieka a mliečnych produktov z USA, Európskej únie, Austrálie, Kanady a Nórska. Ruské médiá predtým informovali, že embargo zasiahne produkty, ktoré tvoria spolu 10 percent dovozu potravín do Ruska v celkovom objeme zhruba 4 mld. USD ročne. Opatrenie nadobudlo účinnosť 7. augusta a bude platiť jeden rok. Rusko takto reagovalo na prijatie sankcií voči jeho predstaviteľom i odvetviam jeho ekonomiky za jeho konanie v ukrajinskej kríze.

Odporúčané články

Rusko zakázalo na rok dovoz potravín z EÚ, USA aj Austrálie Rusi stopli dovoz potravín z krajín, ktoré uvalili sankcie

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...