Európska komisia navrhla spôsob, ako by spoločnosti Facebook či Google mohli platiť viac daní

Google
Foto: ilustračné, SITA/AP

BRUSEL 21. marca (WebNoviny.sk) – Európska komisia (EK) zverejnila nové plány na dosiahnutie toho, aby veľké technologické firmy platili viac daní. Komisia, ktorá trvá na tom, aby digitálne firmy platili spravodlivý podiel daní, v stredu navrhla, aby členské krajiny únie zdaňovali firmy dosahujúce zisky na ich území, hoci nie sú fyzicky prítomné.

Za firmy so zdaniteľnou „digitálnou prítomnosťou“ sa podľa návrhu EK majú považovať tie, ktorých ročné tržby v členskej krajine prekročia hranicu 7 mil. eur, alebo majú viac ako 100 tis. užívateľov alebo ročne dosiahnu vyše 3 tis. zmlúv o digitálnych službách.

V prípade schválenia návrhu EK sa to dotkne takých amerických internetových gigantov, ako sú spoločnosti Google či Facebook. „Digitalizácia prináša veľké množstvo úžitkov a príležitostí. Ale objem ziskov, ktoré sú v súčasnosti nezdaňované, je neakceptovateľný,“ povedal Valdis Dombrovskis, podpredseda EK zodpovedný za euro, sociálny dialóg, finančnú stabilitu, finančné služby a úniu kapitálových trhov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Valdis Dombrovskis
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaFacebookGoogle+