Európska komisia navrhuje dovozné clá na čínsku keramiku

Európska komisia
Európska komisia Foto: lupa.cz

BRUSEL 27. februára (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) navrhuje dlhodobé dovozné clo na keramické taniere a iný riad z Číny.

EK predstavila tento návrh aj napriek tomu, že na konci minulého roka bola proti nemu väčšina členských štátov dvadsaťsedmičky.

Komisia tak navrhuje clo na úrovni 13,1 až 36,1 %. Ide tak o nižšiu sadzbu, než predstavila v novembri. Toto opatrenie, ktorého platnosť je zvyčajne päť rokov, musia ešte schváliť členské štáty v čase do 15. mája.

EK prešetruje 32 prípadov dampingu a dotácií, z ktorých 21 zahŕňa Čínu. Európska únia je najväčším čínskym obchodným partnerov, zatiaľ čo Čína je pre EÚ druhým najväčším partnerom v obchode po USA. Dovoz keramického riadu z Číny predstavoval v minulom roku sumu 728 mil. eur.

Niektorí čínski výrobcovia tvrdia, že na čínsku keramiku by nemalo byť uvalené clo. Podľa nich má ich vývoz do Európy dlhodobú tradíciu a špeciálne použite. Podľa európskych dovozcov clá budú negatívne vplývať na zákazníkov a obchodníkov a tvrdia, že európski výrobcovia nepokryjú lokálny dopyt, čo znamená, že importovať sa bude z iných krajín ako Bangladéš a Vietnam.

Podľa EK je nepravdepodobné, že clá budú plne prenesené na zákazníkov. Predpokladá, že dovozy a ceny budú stabilné. Clá zvýšia ročné náklady na domácnosť v EÚ o menej ako jedno euro, poznamenáva EK.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia