Aktualizované: Európska komisia navrhuje zrušenie striedania letného a zimného času, reaguje na želanie ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zimný čas, letný čas, striedanie času
Foto: ilustračná, Thinkstock
  • aktualizované 31. augusta 18:32

MAINZ 31. augusta (WebNoviny.sk) – Európska komisia (EK) v piatok navrhla, aby sa v Európskej únii zrušilo striedanie zimného a letného času. Informoval o tom hovorca EK Alexander Winterstein. Komisia zatiaľ nenavrhla presný spôsob, ako to spraviť, o tejto otázke sa má však začať diskusia vnútri členských štátov aj na celoeurópskej úrovni.

Komisia zatiaľ navrhuje na diskusiu niekoľko možností, z ktorých jedna spočíva v tom, že by sa každý členský štát EÚ sám rozhodol, či si ponechá celoročne zimný, alebo letný čas. Podľa Wintersteina by tak išlo „o suverénne rozhodnutie každého členského štátu„. Únia podľa neho v prvom rade nechce už ďalej „nútiť členské krajiny, aby dvakrát ročne prechádzali na iný čas„.

Najväčší prieskum v histórii únie

Komisia svojím rozhodnutím, ktorého konečnú podobu bude musieť schváliť Európsky parlament a najmä všetky jej členské krajiny, reagovala na žiadosť Fínska, ale tiež na vlastný prieskum, z ktorého vyšlo, že až 84 percent Európanov je za zrušenie striedania času. Svoj názor v prieskume vyjadrilo približne 4,6 milióna ľudí, bol to teda najväčší prieskum v histórii únie. Najviac, až tri milióny respondentov, bolo z Nemecka.

Piatkové rozhodnutie EK avizoval už vopred v rozhovore pre nemeckú televíziu ZDF jej šéf Jean-Claude Juncker. „Spravili sme prieskum, do ktorého sa zapojili milióny respondentov a tí sú presvedčení, že v budúcnosti by mal po celý rok platiť letný čas. A presne to sa stane. Ľudia to chcú, my to spravíme,“ povedal.

Vplyv na zdravie človeka

Únia zaviedla plošne pre všetky členské štáty striedanie letného a zimného času v roku 1996, pričom hlavným argumentom pre takýto krok bola údajná úspora energie v zimných mesiacoch. To sa však podľa EK nakoniec dostatočne nepreukázalo, plus existujú nové štúdie, ktoré hovoria o tom, že neustále menenie času môže mať neblahý vplyv aj na zdravie človeka.

Vplyv na ľudský biorytmus môže byť oveľa väčší, ako sa javilo v minulosti,“ uvádza EK.

 

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jean-Claude Juncker
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia