Európska komisia schválila Slovensku plán obnovy, Heger sa stretol s Leyenovou

PREMIÉR: Prijal Ursulu von der Leyen
Sprava: Predseda vlády SR Eduard Heger a predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyen počas prijatia predsedníčky EK premiérom SR na Úrade vlády v rámci návštevy predsedníčky EK na Slovensku. Bratislava, 21. jún 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 21. júna, 17:09

Európska komisia vydala kladné posúdenie slovenského plánu obnovy za 6,3 miliardy eur. Predsedníčka komisie Ursula von der Leyen v pondelok počas svojej návštevy Bratislavy osobne odovzdala premiérovi Slovenska Eduardovi Hegerovi hodnotenie plánu. Hodnotenie Európskej komisie má charakter odporúčania pre Radu Európskej únie, ktorá bude plány obnovy ešte finálne schvaľovať.

„Ja som veľmi rád, že sa nám podarilo odovzdať plán obnovy medzi top piatimi krajinami ešte koncom apríla a dnes pani predsedníčka Európskej komisie prichádza, aby nám oznámila, že náš plán bol schválený,“ povedal Heger. Podľa neho je to veľký míľnik. V pláne obnovy je podľa Hegera veľa investícií a reforiem, ktoré výrazné posunú Slovensko dopredu.

Dôležitá bola podpora zelenej transformácie

Komisia posúdila plán Slovenska na základe stanovených kritérií. Vo svojej analýze preskúmala najmä to, či investície a reformy stanovené v pláne Slovenska podporujú zelenú a digitálnu transformáciu, či prispievajú k účinnému riešeniu výziev identifikovaných v rámci európskeho semestra a či posilnia jeho rastový potenciál, tvorbu pracovných miest a hospodársku a sociálnu odolnosť.

Ako počas spoločnej tlačovej besedy uviedol predseda vlády Eduard Heger, plán obnovy je reakciou na krízu spôsobenú pandémiou koronavírusu. Podľa neho ho Slovensko musí využiť na to, aby sa stalo silnejším, zelenším a digitálnejším. Označil ho sa špecifický súzvuk reforiem a investícií.

Práve táto kombinácia pritom môže Slovensko posunúť dopredu. V rámci priorít premiér vyzdvihol vzdelávanie, zdravotníctvo, životné prostredie, ďalej inovácie a digitalizáciu, fyzickú infraštruktúru a efektívnu verejnú správu.

Najťažšiu časť máme pred sebou

Heger však zároveň zdôraznil, že Slovensko ešte čaká najťažšia časť, a to samotná realizácia plánu obnovy. V tejto súvislosti zdôraznil nutnosť politickej súhry a vyzval všetkých kompetentných, aby spojili sily. „Čakajú nás veľké výzvy. Plán obnovy je tu pre občanov, aby občania pocítili benefity. Od plánu obnovy do veľkej miery záleží naša budúcnosť,“ vyhlásil predseda vlády.

Ako doplnila Ursula von der Leyenová, plán obnovy by mal pomôcť tvarovať Európu na nasledujúce desaťročia. Slovensku v tejto súvislosti zagratulovala k rýchlosti jeho vytvorenia, zároveň vyzdvihla kvalitu materiálu, ako aj jeho ambicióznosť. Slovensko bude podľa nej vďaka plánu obnovy odolnejšie a lepšie pripravené na prípadné ďalšie krízy.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Komisia vo svojom posúdení konštatuje, že v pláne Slovenska je určených 43 percent celkových rozpočtových prostriedkov na opatrenia na podporu cieľov v oblasti klímy a 21 percent je určených na opatrenia na podporu digitálnej transformácie.

Podľa názoru komisie plán Slovenska zahŕňa rozsiahly súbor vzájomne sa posilňujúcich reforiem a investícií, ktoré prispievajú k účinnému riešeniu rôznych výziev. Niektoré reformy by mali podľa komisie zlepšiť dlhodobú udržateľnosť verejných financií, najmä plánovaná dôchodková reforma.

Dobiehanie životnej úrovne Únie

Podľa Ministerstva financií SR sa v hodnotení uvádza očakávanie, „že implementácia plánu obnovy a odolnosti významne prispeje k ekonomickému rastu a tvorbe pracovných miest na Slovensku a zároveň posilní hospodársku, sociálnu a inštitucionálnu odolnosť“.

Záväzkom vlády v rámci plánu obnovy je zvýšiť životnú úroveň do roku 2030 na 92 % priemeru Európskej únie. Reformy v pláne obnovy ovplyvnia ekonomickú výkonnosť Slovenska v dlhodobom horizonte. Do roku 2040 tento vplyv dosiahne minimálne 5,3 % HDP.

Plán obnovy a odolnosti SR sa zameriava na päť hlavných priorít, zelená ekonomika (2,301 mld. eur), vzdelávanie (892 mil. eur), veda, výskum a inovácie (739 mil. eur), zdravie (1,533 mld. eur) a efektívna verejná správa (1,11 mld. eur). Je rozdelený na 18 častí, komponentov, ktoré zahŕňajú reformy a investície v celkovej hodnote vyše 6 miliárd eur.

Kladie dôraz na udržateľnosť, zdravé životné prostredie, inklúziu vo vzdelávaní, modernú zdravotnú starostlivosť, zlepšenie podnikateľského prostredia, ako aj zdravé verejné financie.

Uvoľnenie financií závisí od pokroku

Rada Európskej únie bude mať teraz štyri týždne na prijatie návrhu komisie. Schválenie plánu zo strany rady by umožnilo vyplatenie 823 miliónov eur Slovensku v rámci predbežného financovania. To predstavuje 13 percent celkovej sumy pridelenej Slovensku.

Komisia povolí ďalšie vyplácanie na základe uspokojivého plnenia míľnikov a cieľov uvedených vo vykonávacom rozhodnutí rady, čím sa zohľadní pokrok dosiahnutý pri realizácii investícií a reforiem.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerUrsula von der Leyen
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaMF Ministerstvo financií SR