Európska komisia si posvieti na vrátenie DPH podnikom členských krajín EÚ

Európska komisia
Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com

BRATISLAVA 15. februára (WebNoviny.sk) – Európska komisia vo štvrtok začala kontrolu s cieľom posúdiť, či je vrátenie dane z pridanej hodnoty (DPH) podnikom v členských štátoch EÚ v súlade s platnými právnymi predpismi EÚ a judikatúrou Súdneho dvora EÚ.

„Ide o súčasť aktivít smerujúcich k vytvoreniu jednotného priestoru DPH, v ktorom sa výrazne zníži administratívna záťaž pre podniky,“ píše sa v tlačovej správe Zastúpenia Európskej komisie v SR.

Nedostatočný prístup k jednoduchému a rýchlemu postupu vrátenia DPH môže podľa EK významne ovplyvniť peňažné toky a konkurencieschopnosť podnikov. Platí to najmä pre najmenšie podniky, ktoré si nemôžu dovoliť dlhé a náročné postupy získavanie DPH od štátu.

Európska komisia počas nasledujúcich ôsmich mesiacov podrobne preskúma daňové ustanovenia v každom členskom štáte, aby zabezpečila, že postupy vrátenia DPH umožňujú podnikom rýchle a jednoduché získanie zaplatenej DPH späť ako vo svojej krajine ale aj v iných krajinách EÚ.

Európska komisia si posvieti na dĺžku času, ktorý je potrebný na dokončenie postupov v jednotlivých krajinách, všetky zbytočné prekážky v systéme, ktoré môžu spôsobovať finančné riziká pre podniky. „Ak sa zistí nedodržiavanie predpisov, EK môže iniciovať konania o porušení právnych povinnosti,“ uzavrelo Zastúpenie EK.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia