Európska komisia si uplatnila opciu na ďalších 80 miliónov dávok kandidátskej vakcíny na COVID-19 od spoločnosti Moderna

Coronavirus Covid 19 vaccine concept - small glass vials with blue caps on white table, closeup detail (own design - dummy bar code)
Foto: Getty Images

Preprava vakcíny by zároveň mala byť jednoduchšia, čo uľahčí očkovací proces.

Európska komisia využila možnosť nákupu ďalších 80 miliónov dávok vakcíny mRNA-1273 od spoločnosti Moderna, čím počet dostupných dávok pre členské štáty EÚ vzrástol až na 160 miliónov.

„Oceňujeme dôveru v spoločnosť Moderna a našu kandidátsku vakcínu proti COVID-19 mRNA-1273, ktorú dokazuje aj toto navýšenie dodávok v dohode s Európskou komisiou,“ uviedol Stéphane Bancel, výkonný riaditeľ spoločnosti Moderna. „Teraz čakáme na kladné stanovisko Európskej liekovej agentúry (EMA) a ďalších regulačných orgánov a zároveň sa sústredíme na distribúciu. Naďalej ostávame odhodlaní spolupracovať s vládami a partnermi na celom svete pri riešení tejto pandémie.“

Spoločnosť Moderna zároveň aktualizovala svoju príručku pre distribúciu mRNA-1273 tak, aby zahŕňala lokálnu prepravu za kontrolovaných podmienok v tekutom stave pri teplote 2 – 8 °C. Pri štandardných teplotách 2 – 8 °C zostáva vakcína mRNA-1273 stabilná až po dobu 30 dní, čim sa zmierňujú logistické ťažkosti pri preprave vakcíny na vzdialenejšie miesta a tým sa odstraňujú ďalšie prekážky v očkovacom procese. Po tom, čo bola táto informácia zdieľaná aj na stretnutí poradného výboru pre vakcíny a súvisiace biologické výrobky (VRBPAC) Úradu pre kontrolu potravín a liečiv USA (FDA), FDA odhlasoval schválenie núdzového použitia tejto vakcíny.

Informačný servis

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom