Európska komisia začala prípravy na brexit bez dohody, chce obmedziť narušenie kľúčových oblastí

Brexit, Veľká Británia, Európska únia
Foto: ilustračné, Getty Images

BRUSEL 19. decembra (WebNoviny.sk) – Európska komisia (EK) začala realizovať prípravy na brexit bez dohody. V stredu ohlásila dočasné opatrenia v snahe redukovať vplyv takéhoto brexitu, ale uviedla, že nemôže čeliť všetkým problémom, ktoré očakáva. Informuje o tom portál bbc.com.

Tieto opatrenia nebudú a nemôžu zmierňovať celkový vplyv scenára brexitu bez dohody,“ uviedla komisia vo vyhlásení. Záložný plán je nevyhnutný „vzhľadom na pokračujúcu neistotu vo Veľkej Británii„, povedal na tlačovej konferencii podpredseda EK Valdis Dombrovskis.

Opatrenia EK sú zacielené na obmedzenie narušenia v niektorých kľúčových oblastiach, ako sú financie a doprava. Okrem iného umožnia britským leteckým firmám prevádzkovať lety na územie EÚ a z územia únie, ale nie v rámci bloku.

Prevádzkovateľom nákladnej cestnej prepravy Brusel umožní pokračovať v doprave do EÚ deväť mesiacov bez nutnosti požiadať o povolenie. Pravidlá Veľkej Británie v sektore finančných služieb v obmedzenom počte oblastí sa budú uznávať ako ekvivalentné k pravidlám EÚ počas jedného až dvoch rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Valdis Dombrovskis
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia