Európska komisia zvažuje ďalšie kroky voči Maďarsku

Budapešť
Maďarský parlament Foto: Hana Hajovská

BRUSEL 4. januára (WEBNOVINY) – Európska komisia sa už v priebehu nasledujúcich „dní alebo týždňov“ rozhodne, aké opatrenia prijme voči Maďarsku pre jeho nedávno schválené kontroverzné zákony.

Ide najmä o normu týkajúcu sa fungovania tamojšej centrálnej banky, ale aj zákona o cirkvách. Exekutívny orgán EÚ podľa slov jeho hovorcu Oliviera Baillyho stále vykonáva právne analýzy spomínaných zákonov, už teraz však má v tejto súvislosti „obavy“.

O tom, či sú v súlade s európskou legislatívou, rozhodne takzvané kolégium eurokomisárov. Ak sa orgán zhodne na tom, že Budapešť porušuje štandardy únie, komisia môže proti krajine podať žalobu na Súdnom dvore Európskej únie.

Nová maďarská legislatíva umožňuje zlúčenie maďarskej centrálnej banky a úradu pre finančný dohľad. Parlament tak má právo odvolať guvernéra centrálnej banky. Ďalší kontroverzný zákon sa týka financovania cirkví. Na automatické štátne príspevky budú mať nárok len zástupcovia katolíckej, reformovanej, evanjelickej a pravoslávnej cirkvi a podporu bude dostávať aj židovská komunita. Organizácie zastupujúce ostatných veriacich budú musieť dokázať, že ich cirkev v krajine pôsobí najmenej 20 rokov. Štát ich však uzná len vtedy, ak sa na tom zhodnú dve tretiny poslancov.

Proti sporným zákonom, ako aj novej maďarskej ústave platnej od 1. januára 2012, protestovali tento týždeň v Budapešti desaťtisíce Maďarov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia