Európska liga: ŠK Slovan Bratislava - Dundalk FC
Zľava: Sean Gannon z Dundalk FC a Moha z ŠK Slovan Bratislava počas prvého zápasu 3. predkola Európskej ligy 2019/2020. Bratislava, 7. august 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 7. augusta 22:18

Futbalisti ŠK Slovan Bratislava zvíťazili nad írskym Dundalk FC 1:0 v úvodnom zápase 3. predkola Európskej ligy 2019/2020. Jediný gól zápasu v 86. minúte strelil maďarský reprezentant Dávid Holman.

Druhé pokračovanie slovensko-írskej konfrontácie sa odohrá v utorok 13. augusta, tentokrát na Britských ostrovoch. Úspešnejší z tejto dvojice v play-off natrafí na horší tím z dvojzápasu 3. predkola Ligy majstrov medzi gréckym PAOK Solún a holandským Ajaxom Amsterdam (prvý zápas sa skončil remízou 2:2).

Aj proti tretiemu súperovi z aktuálnej európskej pohárovej sezóne začali „belasí“ stretnutím v domácom prostredí. V úvodnom predkole LM pred vlastnými fanúšikmi remizovali s čiernohorskou Sutjeskou Nikšič (1:1), následne v druhom kvalifikačnom kole EL triumfovali nad kosovským KF Feronikeli (2:1).

Slovan už v minulosti v pohárovej Európe dvakrát čelil protivníkovi z Írska – v obidvoch prípadoch úspešne. V sezóne 1996/1997 zvládol konfrontáciu proti St. Patrick’s Athletic v predkole Pohára UEFA, v ročníku 2015/2016 prešiel v 2. predkole EL cez University College Dublin.

Európska liga 2019/2020 – 3. predkolo

• Národný futbalový štadión

ŠK Slovan Bratislava – Dundalk FC 1:0 (0:0)

• hralo sa od 20.15

Gól:
86. – 1:0 D. Holman

Žlté karty: 2 – 1
44. V. De Marco, 66. A Šporar – 90.+ D. Cleary

strely celkovo (na bránu): 21:6 (6:3) rohové kopy: 9:5, ofsajdy: 1:2, držanie lopty (v %): 52 – 48, rozhodcovia: F. Schneider – G. Debart, D. Zitouni (všetci Franc.), 9980 divákov

Slovan: Greif – Medveděv, Abena, Božikov, De Marco – Ljubičič, De Kamps – Ratao (67. Dražič), Holman, Moha (77. Daniel) – Šporar (80. Čavrič)
Dundalk: Rogers – Gannon, Cleary, Boyle, Massey – Mountney, Shields, McGrath – Murray (70. McEleney) – Duffy (87. Kelly), Hoban (87. Dummigan)

I. polčas

Hráči Slovana, hrajúci opäť v bielych dresoch, mali v prvom polčase streleckú prevahu, ale koncovka im absolútne nevychádzala. Zo šiestich pokusov iba jeden smeroval do priestoru troch žrdí, keď strelu Mohu jemne tečoval hosťujúci stredopoliar Chris Shields.

Marocký futbalista v službách slovenského majstra Moha sa dostal ešte do ďalších dvoch nádejných zakončení, ale bránku súpera minul. Dundalk si v prvom dejstve veľa šancí nevypracoval, ale v 29. min sa musel mať Dominik Greif na pozore, keď vytesnil strelu útočníka Michaela Duffyho na rohový kop.

Na začiatku druhého dejstva vyvinuli „belasí“ veľký tlak. V 48. min mal gól na kopačke Ratao, no jeho zakončenie z tesnej blízkosti brankár Rogers vyrazil a následne krajný obranca Jurij Medveděv mieril iba do bočnej siete.

V 53. min zakončoval hlavou po rohovom kope Vernon De Marco, ale nepodarilo sa mu skórovať tak, ako v druhom meraní síl s kosovským šampiónom KF Feronikeli. Zlepšený výkon Slovana dokumentovala aj situácia zo 64. min, keď slovinský kanonier Andraž Šporar nebezpečne zakončil krídelnú akciu strelou do súperovho gólmana.

II. polčas

Obrovskú možnosť na otvorenie skóre mal v 71. min surinamský obranca Myenty Abena. Ten si pekne našiel center Dávida Holmana z pravej strany, ale Gary Rogers predviedol reflexívny zákrok na bránkovej čiare.

ŠK Slovan Bratislava v pohárovej Európe

(sezóna 2019/2020)

Liga majstrov – 1. predkolo

1. zápas: ŠK Slovan Bratislava – FK Sutjeska Nikšič (Č. Hora) 1:1 (0:0)
odveta: FK Sutjeska Nikšič (Č. Hora) – ŠK Slovan Bratislava 1:1 po predĺžení (1:1, 0:0), na strely zo značky pokutového kopu 3:2

Európska liga – 2. predkolo

1. zápas: ŠK Slovan Bratislava – KF Feronikeli (Kos.) 2:1 (1:0)
odveta: KF Feronikeli – ŠK Slovan Bratislava 0:2 (0:1)

Európska liga – 3. predkolo

1. zápas: ŠK Slovan Bratislava – Dundalk FC 1:0 (0:0)
odveta: Dundalk FC – ŠK Slovan Bratislava (hrá sa v utorok 13. augusta 2019)

V 80. min vystriedali málo výrazného Šporara srbský hráč Aleksandar Čavrič a o štyri minúty neskôr dobre zaútočil po pravej strane. Jeho prihrávka „pod seba“ našla Marina Ljubičiča, ale ten z dobrej pozície trafil len brániaceho hráča súpera.

Takmer 10-tisíc divákov sa napokon dočkalo vytúženého gólu v 86. min, keď odrazenú loptu od ľavej žrde po strele Dejana Dražiča upratal do siete Dávid Holman – 1:0. Hostia sa nevzdali a v druhej minúte nadstaveného času takmer vyrovnali. Hlavičku Georgieho Kellyho reflexívne vyrazil do brvna a odtiaľ mimo bránky brankár Slovana.